
De to robotene Shelby og Miles blir verken trøtte, høydesyke eller overopphetet
Ford bruker robot som testsjåfør i toppmoderne værfabrikk
For å sikre best mulig testing under varierende værforhold tar Ford nå i bruk to roboter som testsjåfører ved deres toppmoderne værfabrikk i Køln i Tyskland. Fra arktisk frost og ørken til regnskogens ekstreme fuktighet. Alle typer vær kan simuleres ved Fords nye testsenter i Köln, Tyskland.
Enten du ønsker vindhastighet på 250 km/t, simulering av kjøring i høyder tilsvarende de høyeste toppene i Alpene, snø eller temperaturer mellom -40 og +55 grader, kan dette gjenskapes i værfabrikken.
De to robotene Shelby og Miles blir verken trøtte, høydesyke eller overopphetet, og kan gjenta testkjøringene gang på gang på identisk måte.
– Dette er svært verdifullt. Når robotene sitter i førersete kan vi kjøre tester gjennom hele natten uten å bekymre oss for at de trenger mat eller må en tur på toalettet, sier Supervisor, Wind Tunnel Testing i Ford Europa, Frank Seelig.
Å bruke mennesker som testsjåfører krever sikkerhetsregler som å ha tilgjengelig oksygenflasker, medisinsk utstyr og helsepersonell på stedet.
Kjører bilen med «armer» og «ben»
Med robotene kan testene gjennomføres i ekstreme temperaturer og høyder uten spesielle tiltak. Robotene kan også programmeres til å kjøre bilen med ulike kjørestiler.
Testingen på værfabrikken i Køln kommer i tillegg til Fords omfattende testing av alle sine modeller rundt i hele verden, som fjell-overgangen Grossglockner på grensa mellom Østerrike og Italia og under vinterlige forhold i Arjeplog i Sverige.
Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året
Jotun har 40 produksjonsanlegg over hele verden. Globale avtaler for automatisering og intern standardisering står sentralt, men det lokale markedet der anleggene bygges er styrende for automatiseringsgraden.
Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring
Båtene som opereres fra verdens første fjernstyringssenter for maritime operasjoner nærmer seg full autonomi med stormskritt. Flytting av gods fra land til sjø og mannskapsmangel er blant driverne for stadig nyvinninger til sjøs.
Våtkalibrerer alle mengdemålere for beste målenøyaktighet
Brandstory
KROHNE Altometer produserer et sekssifret antall avanserte mengdemålere årlig, hver eneste blir våtkalibrert for best mulig nøyaktighet.
Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft
Etter at Grans Bryggeri startet med strukturert kalibrering av prosessinstrumenter og overgang til mer tilstandsbasert vedlikehold av prosessutstyret, har leveringsgraden økt fra 92 til 98 prosent i produksjonen.











