
Even Fladberg skriver for AMNYTT
Fladberg blir en del av redaksjonen i AMNYTT fra høsten 2024. Han var redaktør i fagtidsskriftet Automatisering i ti år, fra 2002 til 2007 og 2009 til 2014. Siden 2014 har Fladberg arbeidet med kommunikasjon i ABB, de siste årene som informasjonssjef i Norge.
Fladberg er utdannet automatiseringsingeniør og har utøvd faget i selskaper som ABB, Endress+Hauser og Novotek innen teknologier fra måleteknikk til styresystemer og digitalisering.
- Jeg gleder meg til å formidle nyheter om automatisering gjennom AMNYTT og håper mine skriblerier både vil inspirere og gagne bransjen, sier Fladberg. Og vi er glad for å få med en så erfaren fagmann og teknisk journalist på laget, sier redaktør Jan Eirik Schiøtz. AMNYTT har styrket sin faglige stab betydelig med Fladbergs engasjement.
Katerina Modiati skal styrke ABBs partnersatsing
ABB har ansatt Katerina Modiati som Channel Specialist i Energy Industries. Ansettelsen skal styrke selskapets satsing på partnere.
Einar Alexander Andersen skal lede ABBs kanalpartnersalg
ABB har ansatt Einar Alexander Andersen som Head of Channel Partner Sales for Energy Industries i Norge. Han får det overordnede strategiske og kommersielle ansvaret for kanalpartnervirksomheten i denne delen av ABB.
Borregaard vil spare titalls millioner med tilstandsbasert vedlikehold
Stadig mer automatisering og digitalisering for overvåking av utstyr på gigantanlegget i Sarpsborg har et gevinstpotensial på 70 millioner kroner årlig. Et par tusen trådløse vibrasjonssensorer er en del av løsningen.
Autonomi er ikke et teknologiprosjekt
Autonomi fungere alltid i demoer, i reell drift er bildet ofte et annet. KI og maskinlæring er blitt hverdag i mange organisasjoner, men det er fortsatt så vanskelig å få autonome systemer til å fungere stabilt i industrien. Hvordan skal man går frem for at autonomi faktisk leverer effekt i felt?
– Vi har teknologi med KI, sensorer og kontrollsystemer. Det er operasjon med drift, vedlikehold og interaksjoner fra operatør. Og vi har reguleringer i forhold til sertifisering, sikkerhet og ansvar. Autonomi fungerer bare når alle tre fungerer samtidig, sier forretningsutvikler Joar T. Brunes i Knightec Group.











