
Det nyeste tilskuddet rekken av vannbehandlingsanlegg basert på Moldeprosessen
Ett referanse vannforsyningsanlegg
Vannskandalen i Askøy er ikke et enkeltstående tilfelle i Norge. I minst 62 kommuner i landet ble det i 2018 og hittil i 2019 sendt varsel til innbyggerne om at vannet er så smittefarlig at det må kokes.
Noen av kommunene har fått flere enn ett pålegg fra mattilsynet i denne perioden. Men det finnes gode eksempler på vannrenseanlegg med høy teknisk standard. Det nyåpnete anlegget til Ullensaker kommune er et godt eksempel topp teknisk anlegg..
Hurdalssjøen Vannbehandlingsanlegg i Ullensaker kommune blir det nyeste tilskuddet rekken av vannbehandlingsanlegg basert på Moldeprosessen (se faktarute). Anlegget ble formelt startet opp 6. desember 2018, etter kun omlag 14 dager prøvedrift.
Equinor får automatiseringsutstyr fra ulike fabrikanter til å snakke sømløst sammen
Energiselskapet kjører et omfattende Proof of Concept (PoC) med tungvektere på leverandør-, engineering- og forskningssiden for å demonstrere sømløs interoperabilitet på tvers av produkter, disipliner og alle faser i et anleggs levetid. Initiativet er del av selskapets strategi for å bli datadrevet og en våt drøm for ildsjelene i prosjektet.
Elektromagnetiske mengdemålere
Helt magnetisk tiltrekningskraft
Tredje del av AMNYTTs Flowskole setter søkelyset på elektromagnetiske mengdemålere.
Den populære og fleksible volumselgeren løser de fleste måletekniske oppgaver i væsker med en viss ledningsevne. Men, i likhet med andre måleprinsipper, er et par forutsetninger nødvendig for å levere gode målinger.
Med enklere integrasjon som ledestjerne
Topplederen for Factory Automation hos Pepperl+Fuchs forteller i eksklusivt videointervju med AMNYTT om viktigheten av enkel integrasjon av automatiseringsutstyr, om markedstrender og datasikkerhet.
AMNYTT nr. 2 – 2026 er ute nå
Hvordan skaper norsk industri global konkurransekraft gjennom automatisering? I denne utgaven møter du blant annet Vistin Pharma, som produserer for et verdensmarked med høy effektivitet og avansert teknologi. Vi ser også på hvordan damp kan redde jord fra deponi, hva som skal til for å gjøre industridata til «digitalt gull», og om Europa kan utvikle kunstig intelligens vi faktisk forstår.











