Hadeland vann crop

Det nyeste tilskuddet rekken av vannbehandlingsanlegg basert på Moldeprosessen

Ett referanse vannforsyningsanlegg

Vannskandalen i Askøy er ikke et enkeltstående tilfelle i Norge. I minst 62 kommuner i landet ble det i 2018 og hittil i 2019 sendt varsel til innbyggerne om at vannet er så smittefarlig at det må kokes.

Noen av kommunene har fått flere enn ett pålegg fra mattilsynet i denne perioden. Men det finnes gode eksempler på vannrenseanlegg med høy teknisk standard. Det nyåpnete anlegget til Ullensaker kommune er et godt eksempel topp teknisk anlegg..

Hurdalssjøen Vannbehandlingsanlegg i Ullensaker kommune blir det nyeste tilskuddet rekken av vannbehandlingsanlegg basert på Moldeprosessen (se faktarute). Anlegget ble formelt startet opp 6. desember 2018, etter kun omlag 14 dager prøvedrift.

Les hele artikkelen.

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.