
Har faktisk gått over all forventning
Et stort steg for elektrisk sjøfart
Norsk Elektroteknisk Komite (NEK) har gjennomførte det første møtet i Landstrømsforum. Det ble klart at man har langt igjen om klimamålene skal nås i 2030, men utfordringene har en løsning.
NEK etablerte derfor tre arbeidsgrupper for å finne veien som vil gjøre det enklere å elektrifisere skipsfarten slik at man kan overholde forpliktelsene i klima-avtalen.
Landstrømsforum, etablert av NEK i samarbeid med Enova, har hatt sitt første møte i Næringslivets Hus i Oslo. I en fullsatt sal var både rederier, havner, verft, nettselskap, leverandører og myndigheter representert. Gjennom dagen fikk mange av de ulike interessentene presentere sine tanker og løsninger, og det ble tydelig at forumet hadde truffet skipsfartsnæringene på pulsen.
- Dette har faktisk gått over all forventning forteller Tor S. Andersen som er NEKs prosjektleder for Landstrømsforum. Over 60 deltakere vitner om en svært høy interesse for elektrifisering av skipsfarten. Kanskje ikke så rart når vi vet at det må store endringer til i næringen om vi skal klare klimamålene innen 2030.
Landstrømsforum viser tydelig at veien fram mot 2030 ikke er rett, og i mange tilfeller heller ikke kort. De tekniske løsningene er i stor grad på plass og utviklingen pågår for fullt, men vilje og ressurser til å ta de i bruk er i mange tilfeller utilstrekkelig.
- Det tar for lang tid, mener Erik Lansen som er administrerende direktør i Selfa Artic. Selskapet som har bygd verdens første elektriske fiskefartøy. Med denne farten vil vi aldri nå klimamålene og tiden er i ferd med å løpe fra oss. Derfor er det uhyre viktig at Landstrømsforum er etablert, slik at vi kan få opp tempoet betraktelig. Alle utfordringene for å elektrifisere skipsfarten må på bordet, så må vi finne løsninger.
Under forumet ble det tydelig at det må arbeides hardt dersom man skal få bred tilslutning for løsninger som kan øke tempoet i elektrifiseringen. Deltakerne på Landstrømsforum ble derfor invitert til å delta i tre ulike arbeidsgrupper, som skal dekke de viktigste utfordringene. De tre arbeidsgruppene får i oppgave å utrede standardisering, kapasitetsbehov og rammevilkår.
- Klarer vi å løse disse problemstillingene har vi kommet svært langt fortsetter Arild Røed, fagsjef i NEK. Alle de impliserte partene har en stemme inn i arbeidsgruppene og alt ligger til rette for å finne gode løsninger. Døren til arbeidsgruppene er heller ikke lukket og vi vil ønske nye deltakere hjertelig velkommen.
Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året
Jotun har 40 produksjonsanlegg over hele verden. Globale avtaler for automatisering og intern standardisering står sentralt, men det lokale markedet der anleggene bygges er styrende for automatiseringsgraden.
Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring
Båtene som opereres fra verdens første fjernstyringssenter for maritime operasjoner nærmer seg full autonomi med stormskritt. Flytting av gods fra land til sjø og mannskapsmangel er blant driverne for stadig nyvinninger til sjøs.
Våtkalibrerer alle mengdemålere for beste målenøyaktighet
Brandstory
KROHNE Altometer produserer et sekssifret antall avanserte mengdemålere årlig, hver eneste blir våtkalibrert for best mulig nøyaktighet.
Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft
Etter at Grans Bryggeri startet med strukturert kalibrering av prosessinstrumenter og overgang til mer tilstandsbasert vedlikehold av prosessutstyret, har leveringsgraden økt fra 92 til 98 prosent i produksjonen.











