fremtiden crop

Et initiativ for å få innsikt i norske bedrifters forhold til digitalisering

Er norske bedrifter klare for den digitale fremtiden

Bruk av ny teknologi blir sett på som en viktig faktor for fremtidens velstand, og digitalisering hevdes å gi store samfunnsmessige gevinster. Digitaliseringsstudien fra Siemens og Norsk Industri er derfor et initiativ for å få en bedre innsikt i norske bedrifters nåværende forhold til digitalisering, samt deres digitale ambisjoner for fremtiden.

Selve undersøkelsen ble gjort blant toppledere, mellomledere og nøkkelmedarbeidere i bedrifter fra flere ulike bransjekategorier. I alt har 441 svart på undersøkelsen som har kartlagt hvor bedriftene står i dag, hvor de ønsker å være og hvordan de skal komme seg dit. I tillegg ble det undersøkt om det finnes nåværende påvirkere eller rommemodeller. Undersøkelsen ble utført av Varde Hartmark.

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.