Siemens SAS Equinor crop

Sikkerhets- og automatiseringssystemer er selve hjernen til plattformene

Equinor har signert rammeavtale for sikkerhets- og automatiseringssystemer (SAS) med Siemens Energy

Sammen med Equinor skal Siemens Energy jobbe med å sikre høy oppetid, unngå produksjonsstopp, oppnå lavere kostnader, og ta i bruk grønnere løsninger. Avtalen ble signert i slutten av 2019, og gjelder både eksisterende felt der Siemens Energy er leverandør, samt mulig nye prosjekter.

Sikkerhets- og automatiseringssystemer er selve hjernen til plattformene, og er viktig for å sikre bærekraftige operasjoner på norsk og internasjonal sokkel. Avtalen dekker driftstøtte av systemer for daglig drift og sikrer kontinuerlig vedlikehold, endringer og oppgradering. Nye digitale løsninger og cybersikkerhet vil også bli en viktig del av systemene i årene som kommer.

- Olje og gassbransjen er i endring, og det blir viktig å ta i bruk nye løsninger. Vi er stolte av å få lov til å være med på denne utviklingen sammen med Equinor i mange år fremover, sier Bjørn Einar Brath, leder for Siemens Energy Offshore.

Avtalen inkluderer også en ny kompensasjonsmodell som belønner begge parter for sikre og effektive leveranser.

- Hvis vi i fellesskap lykkes med å redusere våre totale kostnader, vil det komme alle som er involvert i innsatsen til gode, sier Brath.

Avtalen består av i alt fire femårsperioder - én femårig hovedkontrakt samt tre opsjoner på fem år. Avtalen gjenspeiler et styrket samarbeid mellom Equinor og Siemens Energy der Siemens Energy skal tilby design- og ingeniørtjenester ved bruk av komponenter som er tilpasset for å jobbe sammen i en totalløsning. På denne måten kan Siemens Energy levere innovasjon, betydelige besparelser, forbedret planlegging til Equinor - i tide og med lavere risiko.

 

Digtale Produktpass

Sirkulær økonomi med digitale produktpass

EU ønsker å bli en karbonnøytral region innen 2050. Et viktig steg på veien er å etablere en sirkulær økonomi, der produktene designes for å leve lengst mulig – og at materialene kan gjenvinnes når produktets livssyklus ebber ut. For å komme dit innføres DPP, digitale produktpass som skal inneholde detaljert informasjon om produktenes opprinnelse, materialer, produksjonsprosess og miljøpåvirkning.

Profilen – Charlotte Elmelid, Vårgrønn

Profilen – Charlotte Elmelid, Vårgrønn

Brenner for bedre kontroll mellom elektro og automatisering

Charlotte Elmelid (37) leder elektriske systemer i havvindselskapet Vårgrønn. Det betyr ansvar for utvikling av elkraftsystemet i sin helhet, hvilket innebærer at elektro, instrument, kontroll og telekom skal leveres og driftes som et sømløst system. Hun er lidenskapelig opptatt av bedre kontroll på den økende gråsonen mellom elkraft og styring og muligheter med kunstig intelligens, KI.

Equinor digitalisering

Equinor får automatiseringsutstyr fra ulike fabrikanter til å snakke sømløst sammen

Energiselskapet kjører et omfattende Proof of Concept (PoC) med tungvektere på leverandør-, engineering- og forskningssiden for å demonstrere sømløs interoperabilitet på tvers av produkter, disipliner og alle faser i et anleggs levetid. Initiativet er del av selskapets strategi for å bli datadrevet og en våt drøm for ildsjelene i prosjektet.

Flowskolen 3

Elektromagnetiske mengdemålere

Helt magnetisk tiltrekningskraft

Tredje del av AMNYTTs Flowskole setter søkelyset på elektromagnetiske mengdemålere. 

Den populære og fleksible volumselgeren løser de fleste måletekniske oppgaver i væsker med en viss ledningsevne. Men, i likhet med andre måleprinsipper, er et par forutsetninger nødvendig for å levere gode målinger.