Eplan VorschauPlatzierung crop

Eksisterende data blir gjenbrukt

Eplan Harness proD 2.5

Versjon 2.5 av Eplan Harness proD er på vei. I kombinasjon med Eplan plattformens sentrale deleadministrasjonssystem kan brukere dra fordel av kontinuerlige og optimerte arbeidsprosesser.

Et bredt utvalg av forbedringer for nailbord-design, kabelføring og prosjektstyring garanterer effektive ledningsnettløsninger.
Versjon 2.5 av Eplan Harness proD er tilgjengelig fra oktober. Utviklingsavdelingen har fokusert på optimering av brukeres arbeidsflyt og et stort hovedpunkt er sammenkoblingen av 3D ledningsnettsystemet til Eplan plattformens sentrale deleadministrasjon. Dette representerer en milepæl i integrert datastyring. Bruker har da kun ett sentralt deleadministrasjonssystem hvor de har tilgang til hele prosjektfremgangen. Dette reduserer betraktelig arbeidet som behøves for å opprettholde mesterdatabaser og muliggjør kontinuerlige arbeidsflyt fra diagrammer til produksjonsdokumentasjon. Arbeid med masterdata har blitt videre optimert igjennom deriveringen av 2D-symboler - som kreves for nailboard-tegning - fra eksisterende 3D-data. Dette er spesielt effektivt siden 3D-komponentdata allerede kreves. Eksisterende data blir derved gjenbrukt - manuell opprettelse av komponentsymboler er unødvendig.

Enkel komponentplassering i 3D
Eplan Harness proD har som målsetning å levere et brukervennlig 3D-system for ledningsnettdesign. Elektroingeniører har ofte begrenset erfaring med kompliserte MCAD-systemer og drar derfor fordel fra en brukervennlig tilnærming. For eksempel, ved å plassere en komponent, slik som en kontakt innenfor 3D-området, muliggjøres valget av referansepunkter, kanter og områder. Dette forenkler plasseringsprosessen. En forhåndsvisningsfunksjon hjelper brukere med å oppnå riktig plassering ved første forsøk, dette unngår behovet for etterjusteringer. Brukere som bruker AutoCAD kan se frem til en veldig forbedret importfunksjon. Importerte DWG- og DXF-tegninger kan endres i Versjon 2.5 med uthenting av alt relevant innhold.

Raskere kabelføring
Versjon 2.5 av Eplan Harness proD inkluderer mange nye funksjoner - for eksempel, feste av et 3D-objekts plassering, muligheten til å plassere startpunktet til en ny bunt i et ledningsnett inn i eksisterende bunter, og automatisk kabelføring. For å støtte produksjonen kan ledningsfarger vises i kontaktsymbolet på nail-bordet. Produksjonen kan derved bruke tegningen til å identifisere riktig plassering av en ledning på en kontakt. Søk i ledningslisten etter den nødvendig informasjonen er ikke lengre nødvendig og produksjonsprosessen blir raskere.

Fleksibilitet i nailboard-design
Det finnes også mange nye funksjoner i nailboard-design som vil vekke interesse blant brukere. Eplan Harness proD 2.5 har separert «datalaget» fra «visningslaget». Dette kan kanskje høres teknisk ut, men det gir brukere enorm fleksibilitet ved nailboard-design. Visningskonfigurasjoner muliggjør forskjellig visning av en tegning uten å måtte endre dataene, f.eks. i henhold til et selskaps interne tegningsstandarder. Dette gir bedre fleksibilitet. Partibehandling av oppdateringer er lagt til prosjektstyringsdelen av Eplan Harness proD. Behovet for evalueringer av tegningsoppdateringer oppdages og partibehandles for å videre redusere prosjektstyringsarbeidet. Funksjoner som den automatiserte oppdateringen av bibliotekdeler eller de nye støttede CAD-formatene er blant de mange forbedringene som øker effektiviteten i ledningsnettprosjekter og gjør arbeidsflyt raskere.

Johan Castberg FPSO anchored

Johan Castberg-feltet forsinket

Equinor og partnerne Vår Energi og Petoro forventer oppstart av Johan Castberg-feltet i januar/februar 2025. Dårlig vær gjør at oppstarten av Johan Castberg utsettes med et par måneder.

Emerson Tescom_BRW crop

Ny Emerson Flushing Ring

TESCOM AGI Flushing Ring fra Emerson med modulær montering for bruk ved skylling. Ved å gi en fullstendig og modulær ventilmontering med et enkelt delenummer effektiviserer skylleringen i AGI BR-serien bestilling og legger til rette for enkel bestilling på nytt med bestemte testkrav fra kunder. Både de tradisjonelle ringene i BRS «sandwich»- og BRW «wafer»-stil er tilgjengelig, samt BR7-designet i «integrert deksel», som omfatter lufting/skylling i selve flensringen.

Slangerobot crop

Slangerobot kan ha avdekket større mengder skjult ammunisjon

Det kan ligge mer ammunisjon i Mjøsa enn tidligere antatt, viser nytt videomateriale. I tillegg mener forskerne nå å kunne si mer om hvilket type fartøy «Storfjordvraket»  er. Forskningsprogrammet Oppdrag Mjøsa fikk for alvor vind i seilene da undervannsfarkosten «Hugin» saumfarte bunnen av Norges største innsjø i 2022.

Sounder USV

Utvikler bedre dronekontroll – får innovasjonsstøtte

De vil gjøre det enklere å styre droner over og under vann. Nå får Kongsberg Discovery støtte fra DOGA for å bruke designmetodikk til å tenke nytt om ubemannede droner. Designmetodikk er i vinden, og DOGA oversvømmes av søknader fra virksomheter som ønsker støtte fra Designdrevet innovasjonsprogram (DIP). Blant søkerne som slapp gjennom nåløyet i år finner vi Kongsberg Discovery.