EH_TrustSens crop

Føleren kalibrerer dermed seg selv hver gang systemet rengjøres eller steriliser

Endress+Hauser vinner Hermes Award

TrustSens, verdens første selvkalibrerende temperaturføler for industrielle applikasjoner. Det kompakte termometeret iTHERM TrustSens er designet spesielt for hygieniske og aseptiske applikasjoner innen næringsmiddel- og livsvitenskapsindustriene.

Med automatisert og fullstendig sporbar selvkalibrering under produksjon eliminerer sensoren faren for at avvik ikke påvises, og dette gir maksimal produktsikkerhet og effektivitet under prosessen. Den integrerte Heartbeat-teknologien sørger i tillegg for kontinuerlig enhetsdiagnostikk og verifisering uten at prosessen avbrytes.

Utviklerne utnyttet fysikkfenomen

iTHERM TrustSens benytter en integrert referansesensor. Utviklerne brukte det fysiske prinsippet curiepunktet, hvor materialets magnetiske egenskaper endres brått ved et spesifikt temperaturpunkt. Dette punktet er fastsatt for referansesensoren. Så snart temperaturen synker under denne verdien, f.eks. etter dampsterilisering, justeres begge sensorene. Ettersom curiepunktet forblir konstant, fungerer referansesensoren som en master med stabil sammenligningsverdi.

Føleren kalibrerer dermed seg selv hver gang systemet rengjøres eller steriliseres, noe som er en del av rutinen i prosessene innen næringsmiddel- og livsvitenskapsindustriene. Dette gir betydelige fordeler for kunden. Store systemer inneholder ofte hundrevis av temperatursensorer som må kalibreres flere ganger årlig. Frem til i dag har det vært nødvendig å stanse prosessene og fjerne instrumentene. Med iTHERM TrustSens slipper du dette.

Sensorteknologi for IIoT

"Dette prisvinnende produktet er et viktig bidrag for gjennomføringen av fjerde industrielle revolusjonen (Industrial Internet of Things) på tvers av hele prosessindustrien", forklarer Jochen Köckler, CEO for Deutsche Messe. Prisen ble presentert under åpningen av Hannover-messen 2018 foran mange gjester, blant annet Tysklands forbundskansler Angela Merkel. Hermes Award er en av verdens mest anerkjente teknologipriser, og blir gitt for produkter og prosesser som er innovative, effektive og forbedrer applikasjonene.

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.