
Behovet øker for enkle, pålitelige og vedlikeholdsfrie måleinstrumenter
Endress+Hauser tildeles Red Dot Award
Med Picomag mengdemåler har Endress+Hauser imponert juryen for Red Dot Design Awards, og tildeles nå kvalitetsmerket Red Dot i kategorien for produktdesign. Det smarte plug-and-play-instrumentet fikk like god uttelling for funksjonalitet og kompakt design.
Red Dot er en internasjonalt kjent pris for produkter med design av høy kvalitet som er optimalisert for kundenes behov. “Vi er glade for at Picomag overbeviste juryen med sitt kompakte format, sine fleksible monteringsalternativer og intuitive betjening,” sa Dr Bernd-Josef Schäfer, administrerende direktør for Endress+Hauser Flowtec, gruppens kompetansesenter for mengdemålingsteknologi i Reinach, Sveits.
Professor Dr Peter Zec, opphavsmann og direktør for Red Dot Award, gratulerte Endress+Hauser: “Vinnerproduktene utmerker seg med strålende funksjonalitet og et attraktivt utseende som beviser at utviklerne forstod kundene sine.” Blant annet evalueres produktene i henhold til innovasjonsnivå, funksjonalitet, designkvalitet, ergonomi og robusthet. En jury bestående av omlag 40 personer valgte vinnerne blant 6300 gjenstander som ble sendt inn til vurdering.
Mengdemålingsteknologi i lommestørrelse
Innen industriell prosessmåling og automasjon øker behovet for enkle, pålitelige og vedlikeholdsfrie måleinstrumenter i lommeformat. Nye Picomag fra Endress+Hauser oppfyller disse kravene og kan tas i bruk i alle bransjer. Den måler ikke bare mengden i fluider med elektrisk konduktivitet, men også prosesstemperaturen.
I tillegg er Picomag lett for kunder å sette i drift ved hjelp av Bluetooth og SmartBlue-appen, og den har sømløs systemintegrering takket være IO-Link-teknologi.
Red Dot Design Award
Red Dot Design Award er en av verdens største designkonkurranser. Prisen, som står for enestående designkvalitet, er delt inn i tre kategorier: produktdesign, kommunikasjonsdesign og designkonsept. Vinnerene vil hedres i begynnelsen av juli under Red Dot-gallaen som arrangeres i Operahuset i Essen, Tyskland. Alle vinnerinnovasjonene vil vises frem i en fire ukers utstilling, og de vil også presenteres i Red Dot Design-årboken.
Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn
Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft
Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.
Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft
Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.
Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling
På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.
4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe
Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.











