
Har også registrert et økt engasjement hos kundene
Endress+Hauser sertifisert som miljøfyrtårn
I forrige uke fikk Endress+Hauser overrakt det synlige beviset på at bedriften er en Miljøfyrtårn bedrift. Det var Liers ordfører Gunn Cecilie Ringdal som overrakte sertifiseringsbeviset
Administrerende direktør Tore Sandvoll i Endress+Hauser uttalte ved overrekkelsen at det er både miljø- og HMS-aspekter som ligger bak sertifiseringen. Vi har også registrert et økt engasjement hos våre kunder om å arbeide mest mulig miljøbevisst. Moderfirmaet i Sveits har sertifisert oss, men vi ønsket også å ha en norsk sertifisering. Valget sto mellom en ISO-sertifisering og Miljøfyrtårn. Det ble Miljøfyrtårn ordningen vi falt ned på.
Det har vært en omfattende prosess, som har vært lærerik. To medarbeidere, Marius Kolloen Andresen og Petter Borch, har ledet prosjektet internt i bedriften. I sertifiseringsprosessen deltok flere Lier bedrifter. Det var positivt at flere bedrifter var sammen i prosessen, man lærte av hverandre. Gjennom prosessen har selskapet registrert at det er blitt en økt miljøforståelse hos alle medarbeiderne.
Norges mest brukte miljøsertifikat
Miljøfyrtårn er Norges mest brukte sertifikat for virksomheter som vil dokumentere sin miljøinnsats og vise samfunnsansvar. Over 5200 virksomheter er sertifisert som Miljøfyrtårn – fra små og mellomstore enkeltvirksomheter, til store konsern og kommuner. Miljøfyrtårn har tilpassede kriterier for over 70 ulike bransjer. Det finnes flere miljøsertifiseringer i Norge. Miljøfyrtårn-ordningen driftes av Stiftelsen Miljøfyrtårn.
Miljøfyrtårn er den første nasjonale ordningen i Europa som er blitt anerkjent av EU.
Sertifiserte virksomheter kan fremlegge Miljøfyrtårn-sertifikatet som dokumentasjon når offentlige oppdragsgivere i andre europeiske land gjennomfører konkurranser, og det er stilt krav om EMAS eller andre miljøledelsessystemer
Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling
Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.
Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA
Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.
Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric
Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling
I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.
ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet
ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.