
Endress+Hauser fokuserer på bærekraft
Endress+Hauser har igjen oppnådd EcoVadis Gold-status i den årlige bærekraftsvurderingen, med en poengsum på 78 av 100.
Dette plasserer selskapet blant de øverste fem prosentene av de rundt 150 000 vurderte virksomhetene. EcoVadis vurderer selskaper basert på kriterier innen miljø, arbeidskraft, menneskerettigheter og etikk.
For Endress+Hauser fungerer vurderingen som en viktig indikator på selskapets bærekraftsytelse. Den gir også kunder og leverandører innsikt i hvorvidt selskapet oppfyller internasjonale standarder. Ifølge konsernets administrerende direktør, Dr. Peter Selders, er bærekraft en sentral del av selskapets strategi: «Gold-status bekrefter vår forpliktelse til å være en pålitelig rådgiver og at vi stadig gjør fremskritt.»
Forbedret resultat tross strengere krav
Selskapet har økt sin samlede poengsum fra 71 til 78 sammenlignet med fjoråret, til tross for at EcoVadis har skjerpet kravene. Spesielt ble Endress+Hauser vurdert høyt innen miljø- og arbeidsstandarder. Julia Schempp, leder for konsernets Corporate Sustainability Office, uttrykker tilfredshet med resultatet og peker på viktigheten av selskapets strukturerte tilnærming til dokumentasjon av bærekraftsmål og KPI-er.
EcoVadis-revisjoner krever omfattende bevis for å anerkjenne bærekraftstiltak, og Endress+Hauser har etablert en grundig dokumentasjon på områder som arbeidssikkerhet og håndtering av farlige materialer.
Ambisiøse klimamål
Selskapets bærekraftsarbeid inkluderer også ambisiøse utslippsreduksjonsmål. Endress+Hauser har forpliktet seg til å oppnå netto nullutslipp av klimagasser innen 2050 og støtter dermed Parisavtalens mål om å begrense global oppvarming til 1,5 °C over førindustrielt nivå.
«Bærekraft er viktig både for meg personlig og for selskapet,» sier Selders. «Vi har et ansvar for å beskytte klima og miljø for fremtidige generasjoner, samtidig som vi sikrer økonomisk vekst.»
4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe
Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.
Rent mel i posen, og masse annet snadder
Norgesmøllene kjører hardt på norske råvarer, overskuddet tilbake til norske bønder for videreutvikling av norsk landbruk og høy automatiseringsgrad. Og anlegget i Skien er ekstra foroverlent med kontinuerlig vekst og lansering av nye ferdigprodukter nærmest på løpende bånd. Et av resultatene er en økning i arbeidsstokken på 50 prosent det siste tiåret.
Sirkulærøkonomi på veldrevet renseanlegg
Saulekilen renseanlegg er selvforsynt med energi og kjører hardt på enhetlig styringssystem, fra pumpestasjoner til renseanlegget.
Lynkjapp effektbryter for DC-distribusjon kan gjøre maritime kraftløsninger grønnere
ABB melder at verdens første IEC-sertifiserte effektbryter med halvlederteknologi kan løse utfordringer innen likestrømsdistribusjon. Teknologien skal tilrettelegge for opptil 20 prosent lavere energiforbruk og utslipp enn vekselstrømsløsninger i maritim sektor.











