
Selskapets historie er like mye preget av forandring som av kontinuitet.
Endress+Hauser feirer sitt 65 års jubileum, i dag
I løpet av denne tiden har Endress+Hauser vokst fra å være et tomannsforetak til å bli et globalt konsern med mer enn 13 000 ansatte. I dag er familieselskapet en av verdens ledende leverandører av teknologi for prosess- og laboratoriemåling, automatiseringsløsninger og tjenester.
Grunnsteinen for denne suksessen ble lagt ned av den sveitsiske ingeniøren Georg H. Endress og den tyske bankmannen Ludwig Hauser den 1. februar 1953. Med et lite selskap fokusert på å selge nyskapende nivåmåleinstrumenter oppdaget de to mennene en markedsnisje. Det gikk ikke lenge før Endress+Hauser utviklet sine egne produkter og utvidet til flere og flere nye områder og markeder.

I dag tilbyr Endress+Hauser salg og støtte i 125 land og har produksjon i hver viktig økonomisk region i verden. Selskapet har vært totalleverandør av prosessinstrumentering i mange år. Nylig styrket konsernet prosessanalyseområdet med oppkjøp og trådte inn på laboratorieanalysemarkedet gjennom overtakelse av det tyske selskapet Analytik Jena. Bortsett fra dette strategiske fokus drives selskapets utvikling i høy grad av digitalisering.
Familieselskapets struktur og kultur er fortsatt å sikre høy grad av kontinuitet og en ramme for forretningsvekst i det lange løp og legge til rette for innovasjon. Samtidig er selskapet bygd på et fundament av klare prinsipper og sterke verdier. Fra begynnelsen av har Georg H. Endress hatt et kundefokus gjennom slagordet «First serve, then earn». Hans tillit til folk og deres evner er fortsatt innforlivet i selskapet i dag.
Matthias Altendorf har vært sjef for Endress+Hauser-konsernet siden 2014, da han erstattet Klaus Endress, som overtok som leder i kontrollorganet etter 19 år ved roret i selskapet. Han representerer, sammen med sin bror Hans-Peter Endress, interessene til familien, som fortsatt bidrar til å sikre selskapets vedvarende suksess.
Phoenix Contact styrker salgsteamet
Phoenix Contact har ansatt Thomas Pettersen i rollen som Sales Responsible Distribution. Thomas tiltrådte stillingen i november og vil ha ansvar for å videreutvikle samarbeidet med våre distribusjonspartnere.
KROHNE styrker satsingen på landbasert industri
KROHNE har ansatt Ola Christensen Braathe. Han arbeider som salgsingeniør innen prosessinstrumentering og analyse for landbasert industri. Braathe kommer fra stillingen som automatiker hos Stabburet i Fredrikstad. Der startet han i 2017 og har blant annet jobbet med drift, vedlikehold og programmering av maskiner og produksjonslinjer for næringsmidler.
EtherCAT oppfyller CRA-kravene
EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.
Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering
Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.











