
Har vokst på alle virksomhetsområder, industrier og regioner
Endress+Hauser er på vei mot vekst
Endress+Hauser fortsetter på sin vei mot vekst. I 2019 økte konsernet sitt nettosalg med nesten 8 % til over 2,6 milliarder euro. Denne sveitsiske måle- og automasjonsteknologispesialisten skapte 400 nye jobber på verdensbasis. På slutten av året hadde selskapet over 14 300 ansatte.
Konsernet øker omsetning, ansettelser og fortjeneste i 2019. «Vi har vokst på alle virksomhetsområder, industrier og regioner», sa Matthias Altendorf, administrerende direktør i Endress+Hauser Group. Mye av drivkraften kom fra Asia. Europa, Amerika, Afrika og Midtøsten hadde positiv utvikling, men i et mye langsommere tempo. «Med gode produktinnovasjoner har vi satt en tydelig standard i industrien», understreket Matthias Altendorf.
I 2019 steg antall bestillinger raskere enn antall salg. “Endress+Hauser har startet 2020 med et betydelig høyere antall ufullførte bestillinger enn året før”, rapporterte økonomidirektør Luc Schultheiss. “Konsernet har klart å opprettholde avkastningen på salg på samme nivå som året før. Vi er fornøyde med vår fortjeneste før skatt”, sa økonomidirektøren.
Lavere forventninger for vekst i 2020
Endress+Hauser forventer en langsommere utvikling i 2020. Konsernet forventer en vekst i omsetning på ca. 5 % og har som mål å opprettholde lønnsomheten på et godt nivå. “Men mye er fortsatt usikkert”, understreket Luc Schultheiss.
Endress+Hauser vil legge frem den reviderte årsrapporten for 2019 i Basel i Sveits 12. mai 2020.
Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling
Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.
Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA
Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.
Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric
Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling
I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.
ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet
ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.












