OPC UA TSN CROP

OPC UA TSN har i teser demonstrert svært lovende resultater

En standard industrien må kjenne til

Fremveksten av nye IEEE Ethernet-standarder kombinert med Gigabit Ethernet-teknologi har nå banet vei for å slå sammen IT- og OT-nettverk på en sikker og effektiv måte ved å utvikle en felles nettverksinfrastruktur og tilhørende datamodelleringsfunksjon basert på TSN og OPC UA.

Denne kombinasjonen av teknologier gjør det mulig å få sanntidskommunikasjon i et sikkert nettverk, som tilfredsstiller både IT og OTs behov og oppfyller de strengeste IIoT-kravene.

TSN (tidskritisk nettverk) er et sett av standarder som er under utvikling av arbeidsgruppen for tidssensitivt nettverk i IEEE 802.1-arbeidsgruppen. Arbeidsgruppen ble etablert i november 2012.

OPC UA TSN har i teser demonstrert svært lovende resultater, som er raskere en de mest kjente Industrielle tidskritiske Ethernet protokoller.

Du kan laste ned et dokument som gir omfattende informasjon om denne viktige standarden her.

Johan Castberg FPSO anchored

Johan Castberg-feltet forsinket

Equinor og partnerne Vår Energi og Petoro forventer oppstart av Johan Castberg-feltet i januar/februar 2025. Dårlig vær gjør at oppstarten av Johan Castberg utsettes med et par måneder.

Emerson Tescom_BRW crop

Ny Emerson Flushing Ring

TESCOM AGI Flushing Ring fra Emerson med modulær montering for bruk ved skylling. Ved å gi en fullstendig og modulær ventilmontering med et enkelt delenummer effektiviserer skylleringen i AGI BR-serien bestilling og legger til rette for enkel bestilling på nytt med bestemte testkrav fra kunder. Både de tradisjonelle ringene i BRS «sandwich»- og BRW «wafer»-stil er tilgjengelig, samt BR7-designet i «integrert deksel», som omfatter lufting/skylling i selve flensringen.

Slangerobot crop

Slangerobot kan ha avdekket større mengder skjult ammunisjon

Det kan ligge mer ammunisjon i Mjøsa enn tidligere antatt, viser nytt videomateriale. I tillegg mener forskerne nå å kunne si mer om hvilket type fartøy «Storfjordvraket»  er. Forskningsprogrammet Oppdrag Mjøsa fikk for alvor vind i seilene da undervannsfarkosten «Hugin» saumfarte bunnen av Norges største innsjø i 2022.

Sounder USV

Utvikler bedre dronekontroll – får innovasjonsstøtte

De vil gjøre det enklere å styre droner over og under vann. Nå får Kongsberg Discovery støtte fra DOGA for å bruke designmetodikk til å tenke nytt om ubemannede droner. Designmetodikk er i vinden, og DOGA oversvømmes av søknader fra virksomheter som ønsker støtte fra Designdrevet innovasjonsprogram (DIP). Blant søkerne som slapp gjennom nåløyet i år finner vi Kongsberg Discovery.