Festo-Motion-Terminal-crop

Funksjonaliteten og fleksibilitet til pneumatikk løsninger vil øke betraktelig

En pneumatisk revolusjon

Festo har lansert en Motion Terminal som kan gi nytt liv til pneumatisk teknologi og ta tilbake markedsandeler fra andre teknologier. Første visning var under Hannover Messen. Motion Terminal kombinerer avansert ventil konstruksjon med elektroniske løsninger og informasjonsteknologien.

Funksjonaliteten og fleksibilitet til pneumatikk løsninger vil øke betraktelig. Dette er pneumatikkens svar på digitaliseringen. Festo har store forventninger til dette nye produktet.

Dr. Ansgar Kriwet, som er ansvarlig for salg sentralt i Festo, sa på en pressekonferanse. -  På samme måte som smarttelefonen har satt mobilkommunikasjonsmarkedet på hodet for et tiår siden, så vil Festo Motion Terminal ha samme innvirkning på automatiseringsteknologi. Den nye metoden for funksjonsintegrering, kombinert med programvareapps, vil forenkle hele verdikjeden, siden bare en maskinvare vil være nødvendig. Appene kan erstatte over 50 individuelle komponenter. Under den noe upretensiøse eksteriør og klassiske Festo produktdesign ligger teknisk forbedring basert på toppmoderne informasjonsteknologi.

Videre sa han: -Piezo-teknologi, integrerte slag- og trykksensorer sammen med kontroll ved hjelp av bevegelsesapplikasjoner, åpner helt nye perspektiver for maskiner og fabrikkprodusenter. Konvergens av mekanikk, elektronikk og programvare som er utnyttet i Festo Motion Terminal, vil endre et pneumatisk produkt til en ekte Industry 4.0-komponent.  Dette vil muliggjøre fleksibel produksjon.

I AMNYTT Hannover spesial utgaven hadde vi et intervju med en sentral utviklingsperson i Festo. Han omtalte også Motion Terminal. Hele intervjuet kan leses her; http://magazine.amnytt.no/amnytt-hannover-spesial-2017/0691727001494248516/p24

Rune Dalby, Endress+Hauser

Endress+Hauser styrker laget med ny salgsingeniør

Endress+Hauser Norge fortsetter å satse på vekst og kompetanse, og har nylig ansatt Rune Dalby som ny salgsingeniør. Han startet i stillingen 1. september 2025 og har sin base ved selskapets hovedkontor på Tranby.

Phoenix Contact Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling

Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling

Kompakte, energieffektive og pålitelige – nå med utvidet spenningsområde

Trygve Dirdal var med å installere trådløs temperaturovervåking av kritiske varmekabler for impulslinjene til sikkerhetsventiler på Sleipner A tidlig på 2010-tallet (Illustrasjonsfoto: Øyvind Gravås og Bo B. Randulff/Equinor).

Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen

Profilen – Trygve Dirdal, fagleder instrumentering, Equinor

Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.

Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.

Ny salgssjef for fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs

Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.