Festo-Motion-Terminal-crop

Funksjonaliteten og fleksibilitet til pneumatikk løsninger vil øke betraktelig

En pneumatisk revolusjon

Festo har lansert en Motion Terminal som kan gi nytt liv til pneumatisk teknologi og ta tilbake markedsandeler fra andre teknologier. Første visning var under Hannover Messen. Motion Terminal kombinerer avansert ventil konstruksjon med elektroniske løsninger og informasjonsteknologien.

Funksjonaliteten og fleksibilitet til pneumatikk løsninger vil øke betraktelig. Dette er pneumatikkens svar på digitaliseringen. Festo har store forventninger til dette nye produktet.

Dr. Ansgar Kriwet, som er ansvarlig for salg sentralt i Festo, sa på en pressekonferanse. -  På samme måte som smarttelefonen har satt mobilkommunikasjonsmarkedet på hodet for et tiår siden, så vil Festo Motion Terminal ha samme innvirkning på automatiseringsteknologi. Den nye metoden for funksjonsintegrering, kombinert med programvareapps, vil forenkle hele verdikjeden, siden bare en maskinvare vil være nødvendig. Appene kan erstatte over 50 individuelle komponenter. Under den noe upretensiøse eksteriør og klassiske Festo produktdesign ligger teknisk forbedring basert på toppmoderne informasjonsteknologi.

Videre sa han: -Piezo-teknologi, integrerte slag- og trykksensorer sammen med kontroll ved hjelp av bevegelsesapplikasjoner, åpner helt nye perspektiver for maskiner og fabrikkprodusenter. Konvergens av mekanikk, elektronikk og programvare som er utnyttet i Festo Motion Terminal, vil endre et pneumatisk produkt til en ekte Industry 4.0-komponent.  Dette vil muliggjøre fleksibel produksjon.

I AMNYTT Hannover spesial utgaven hadde vi et intervju med en sentral utviklingsperson i Festo. Han omtalte også Motion Terminal. Hele intervjuet kan leses her; http://magazine.amnytt.no/amnytt-hannover-spesial-2017/0691727001494248516/p24

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft

Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.

Politisk debatt under Norsk Industri årskonferanse 2026

Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling

På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.