
Lars Annfinn Ekornsæter (til høyre) i typisk arbeidssituasjon
En nestor forlater bransjen
Fra årsskifte forlater Lars Annfinn Ekornsæter sjefsstolen i Norsk Forening for Automatisering (NFA), etter 15 års innsats. Det er en betydelig innsats Ekornsæter har gjort for bransjen i disse årene.
Ekornsæter sier dette til kolleger i bransjen: - Jeg har i 15 år ledet NFA, men nå er den tiden over. Fra 1. januar 2016 går jeg inn i pensjonistenes rekker. Det har vært en svært spennende og givende tid og jeg har møtt mange flinke og motiverte mennesker. Det lover godt for fremtidens industri og næringsliv i Norge.
Automatisering blir mer og mer viktig for industri/næringsliv og samfunnet for øvrig. Både når det gjelder sikrere arbeidsplasser, økt konkurranseevne og bedre miljø. Så visjonen til NFA er mer aktuell enn noen sinne: Automatisering til samfunnets beste.
Takk til dere alle for god støtte og stort engasjement for NFA i alle disse årene. Lykke til videre.
AMNYTT vil presentere et fyldig intervju med Ekornsæter over nyttår. Vi ønsker han lykke til i sin nye tilværelse.
Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året
Jotun har 40 produksjonsanlegg over hele verden. Globale avtaler for automatisering og intern standardisering står sentralt, men det lokale markedet der anleggene bygges er styrende for automatiseringsgraden.
Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring
Båtene som opereres fra verdens første fjernstyringssenter for maritime operasjoner nærmer seg full autonomi med stormskritt. Flytting av gods fra land til sjø og mannskapsmangel er blant driverne for stadig nyvinninger til sjøs.
Våtkalibrerer alle mengdemålere for beste målenøyaktighet
Brandstory
KROHNE Altometer produserer et sekssifret antall avanserte mengdemålere årlig, hver eneste blir våtkalibrert for best mulig nøyaktighet.
Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft
Etter at Grans Bryggeri startet med strukturert kalibrering av prosessinstrumenter og overgang til mer tilstandsbasert vedlikehold av prosessutstyret, har leveringsgraden økt fra 92 til 98 prosent i produksjonen.











