KUKA iiQoT crop

​Nettilkobling – så er det klart

En enkel og prisgunstig vei inn i industri 4.0

– iiQoT gir et teknologisk løft til små og mellomstore selskaper. KUKAs plattform iiQoT gir mindre virksomheter med en viss grad av automasjon samme muligheter som store industrikonsern. Via skyen får de full kontroll på hvor godt robotene arbeider, når de trenger service, om det oppstår flaskehalser i produksjonen og så videre. 

I likhet med KUKAs mer eksklusive plattform KUKA.DeviceConnector – som er tilpasset for større selskaper og de som ønsker å skape sine egne plattformer for overvåking – er iiQoT skybasert og gir fullstendig kontroll over alt utstyr. Den er imidlertid mer skjematisert og litt enklere. 

– Men utrolig praktisk og lett å bruke. Du får ferdige sider for hver robot, og deretter kan du bryte hver enkelt av dem ned til serienummeret og se akkurat hva de gjør, hvor mye energi de trekker, hvor mange av timene i døgnet de er i gang, og så videre.

En enkel måte for små og mellomstore selskaper å gå over til industri 4.0 på, ifølge Micael Amandusson.

Nettilkobling – så er det klart

Det er også overkommelig rent økonomisk. Til forskjell fra KUKA.DeviceConnector trenger ikke kunden å kjøpe programvaren. Grunnutførelsen av iiQoT kommer i stedet som et kostnadsfritt abonnement. 

– Men robotene må være koblet til nett, noe mange i og for seg allerede har ordnet. Ellers er det selvsagt en kostnad i seg selv.

Via skyen får brukerne deretter informasjon om hvordan robotene arbeider. Alle genererte data åpner for å effektivisere driften på en smart måte.

– La oss si at du oppdager at roboten bare arbeider seks av de åtte timene i skiftet, og at den deretter står stille resten av tiden. Da kunne du latt den jobbe litt langsommere og redusere både energiforbruk og slitasje. Eller at det kommer en varselmelding fra roboten, da kan du få denne rett til e-posten din!

Den skybaserte tilnærmingen betyr også at du kan overvåke systemet ditt for å optimere det uansett hvor du befinner deg i verden, rett fra telefonen eller datamaskinen din.

Bakgrunnen for at KUKA nå tilbyr grunnabonnementet gratis er en vilje til å gi alle som er det minste interessert, en mulighet til å teste. 

– Dette er noe det er best å undersøke på egen hånd for å oppleve. Når du er i gang, kommer du til å oppdage flere og flere muligheter, sier Micael Amandusson.

Ola Christensen Braathe, Krohne

KROHNE styrker satsingen på landbasert industri

KROHNE har ansatt Ola Christensen Braathe. Han arbeider som salgsingeniør innen prosessinstrumentering og analyse for landbasert industri. Braathe kommer fra stillingen som automatiker hos Stabburet i Fredrikstad. Der startet han i 2017 og har blant annet jobbet med drift, vedlikehold og programmering av maskiner og produksjonslinjer for næringsmidler.

EtherCAT Technology Group

EtherCAT oppfyller CRA-kravene

EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.

Det er store saker som skal på plass ved Brevik CCS (Foto: Heidelberg Materials/Brevik CCS).

Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering

Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.

Paneldiskusjon om apper for instrumentering. John Arne Sie i Aker BP (t.v.) presenterer utviklingen av den digitale instrumentmedarbeideren i selskapet, før en kvartett av leverandører viser sine løsninger, fra venstre: Trond Mæland (Endress+Hauser),

Nye sensorteknologier redder rørene

Trådløse fuktighetssensorer øker muligheten for avdekking av korrosjon i rør under isolasjon.

Hybridsensor med mikrofoner og kamera oppdager gasslekkasjer fra rør med stor nøyaktighet.

Og ny temperaturmåleteknologi leverer varene uten fysiske inngrep i rør.