ab07997.jpg

Vedlikehold minimeres ved hjelp av innebygget selvrensfunksjoner

Emotrons nye FlowDrive reduserer energiforbruk og vedlikehold

Elteco presentere den nye Emotron FlowDrive fra CG Drives and Automation – en komplett selvlærende enhet utviklet spesifikt for vann og avløpsbransjen.

Den er kompatibel med de fleste pumper som typisk brukes i disse applikasjonene. Kjernefunksjonaliteten i den nye frekvensomformeren er automatisk nivåkontroll i tanker og reservoarer, noe som gir betydelige energibesparinger, minimerer behov for manuelt vedlikehold og gir mulighet for sanntids prosessmonitorering.

Gjennom mer enn 45 år har Elteco vært en ledende leverandør av elektroniske og elektrotekniske produkter til det norske markedet. Emotron er en globalt anerkjent leverandør av frekvensomformere og mykstartere med over 35 års erfaring med motordrifter. Emotron er en del av CG Drives and Automation og utvikler sine produkter med fokus på driftssikkerhet og brukervennlighet for å gi kunden rask igangsetting og stabil drift.

FlowDrive gjør det mulig å redusere energiforbruket med opptil 30%. Etter installasjon vil den operere i «læremodus» for å opparbeide seg de mest optimale parameterne for effektiv drift. Ved å kjøre pumpen over en rekke frekvenser, og ved å beregne vannmengde som pumpes, defineres den mest energibesparende pumpefrekvensen.

Vedlikehold minimeres ved hjelp av innebygget selvrensfunksjoner som deteksjon av pumpeblokkering samt tank og rør-rensingsprogram. Disse funksjonene håndteres tradisjonelt sett av en ekstern PLS. Dette er nå inkludert i selve frekvensomformeren. FlowDrive kan i de fleste applikasjoner gjøre PLSen helt overflødig, noe som muliggjør enklere og mer kostnadseffektive løsninger.

Enkelhet i forbindelse med installasjon er også viktig for oss. Ved idriftsettelse vil brukeren automatisk bli forespurt relevante parametere for drift. Når dette er matet inn vil detaljert ytelses-data være kontinuerlig tilgjengelig. Ytelsesdata kan nås via lokalt kontrollpanel eller via fjernstyringssystemer.

FlowDrive vil være tilgjengelig i IP20 og IP54 kapsling for installasjoner med én eller to pumper, 0.75-160kW.
 

Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året

Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året

Jotun har 40 produksjonsanlegg over hele verden. Globale avtaler for automatisering og intern standardisering står sentralt, men det lokale markedet der anleggene bygges er styrende for automatiseringsgraden.

Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring

Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring

Båtene som opereres fra verdens første fjernstyringssenter for maritime operasjoner nærmer seg full autonomi med stormskritt. Flytting av gods fra land til sjø og mannskapsmangel er blant driverne for stadig nyvinninger til sjøs.

Glad lederkvartett på KROHNE Altometer viser fram eksempler på innovativ måleteknikk, fra venstre: Leon de Borgie, Martijn Panis, Lars Lemke og Dominique Basson.

Våtkalibrerer alle mengdemålere for beste målenøyaktighet

Brandstory

KROHNE Altometer produserer et sekssifret antall avanserte mengdemålere årlig, hver eneste blir våtkalibrert for best mulig nøyaktighet.

Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft

Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft

Etter at Grans Bryggeri startet med strukturert kalibrering av prosessinstrumenter og overgang til mer tilstandsbasert vedlikehold av prosessutstyret, har leveringsgraden økt fra 92 til 98 prosent i produksjonen.