
Denne strategi er allerede gjennomført i resten av Europa
Emerson i Norge innlemmer Fisher Ventiler inn i sitt leveringsprogram
Som et ledd i en langsiktig strategi og etter et mangeårig godt samarbeid med Solberg & Andersen har Emerson nå besluttet å la Fisher Ventiler bli en del av Emerson Norge.
Denne strategi er allerede gjennomført i resten av Europa med stor suksess både for Emerson og for kundene.
Ved å gjøre dette fremstår Emerson som en partner i markedet med en unik bred portefølje innenfor automasjonsområdet. I tillegg til sikkerhets og kontrollsystemer, Asset Management Systemer, Metering systemer, vibrasjonsovervåking, alle typer instrumentering samt gass- og væskeanalyse vil vi nå også kunne tilby alle typer kontroll og on/off ventiler.
En av fordelene markedet vil se er en enklere Supply Chain hvor kundene får direkte kontakt med oss som produsent.
Samtidig som vi bygger opp vår egen serviceorganisasjon har vi et nettverk av samarbeidspartnere for reparasjon og vedlikehold av våre ventiler.
Som endel av vår strategi for ventiler innfører vi et quickship program med blant annet lokalt lager og ferdigstillelse av ventiler i Norge. Totalt sett vil satsningen bety ansettelse av 15 til 20 personer i Oslo, Stavanger, Bergen og Porsgrunn
Denne implementeringen bringer Emerson Norge et stort skritt videre i vår strategi om å bli den komplette løsningsleverandør innenfor hele automasjonsområdet, sier Asgeir Knuten GM for Emerson i Norge.
Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn
Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft
Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.
Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft
Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.
Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling
På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.
4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe
Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.











