
Jobben er hjelpe kunder med å velge riktig fra hele vår portefølje av måleutstyr
Emerson Automation Solutions øker staben
Olav Vangen har nylig tiltrådt stillingen som selger hos Emerson Automation Solutions. Det er hele instrumenteringsporteføljen, med løsninger, han har ansvaret for. Mye av oppmerksomheten vil være rettet mot produksjon av ny ren energi, som hydrogen og karbonfangst. Dette er prioriterte områder for Emerson.
- Hos Emerson er jeg ansatt i stillingen som Outside Sales Engineer, sier Vangen. Da går jobben ut på å hjelpe kunder med å velge produkter fra hele vår portefølje av måleutstyr. Innen porteføljen er planen at han skal fokusere litt ekstra på produktene innen trådløs kommunikasjon og mot kunder som driver med ny energi, slik som hydrogenproduksjon og distribusjon.
Olav Vangen er utdannet automatiker og automatiseringsingeniør. Han var lærling på K-Tech/FMC Subsea (nå TechnipFMC) på Kongsberg og jobbet der i 3 år etter at læretiden var fullført. Arbeidet her var mest fokusert på sammenstilling og test av elektriske styringsmoduler for bruk i oljeindustrien, men han var også innom trykktesting, flushing og sammenstilling av hydrauliske styringsenheter. Vangen sluttet på FMC for å begynne å studere en bachelor i Informatikk og Automatisering på USN i Porsgrunn. Omtrent samtidig begynte Vangen å jobbe hos Festo Didactic med kurs og opplæring, og dette fortsatte han med ved siden av og etter studiene. Først var det som innleid med enkeltpersonsforetak før han ble fast ansatt etter studiene. I begynnelsen jobbet han kun med opplæring i grunnleggende pneumatikk, men utvidet dette til PLS-styring, digitalisering, måleteknikk og reguleringsteknikk etter hvert som mer kunnskap om Festo Didactic sine produkter ble ervervet.
Vangen stortrives i fagområdet der måleutstyr og styresystemer møtes, og har opparbeidet seg kunnskap om de fleste måleprinsipper og mange programmeringsspråk gjennom erfaring fra jobb og hobbyprosjekter.
På fritiden er han en ivrig klatrer og om sommeren går det meste av fritiden til klatring og diverse friluftsliv i forbindelse med det. Er også en sta hverdagssyklist og sykler til jobb og butikken uansett vær og årstid.
Helautomatisert salatproduksjon
For å brødfø en voksende befolkning må matproduksjonen globalt øke dramatisk – samtidig må miljøpåvirkningen fra jordbruket reduseres. Tørke i Spania gir mindre tilgang på salat for norske aktører og tørke, oversvømmelse og andre klimarelaterte hendelser vil skje hyppigere i årene som kommer. Avisomos helautomatiserte system for vertikal dyrking løser flere av landbrukets største utfordringer.
– Vi bygger det som blir norges første helautomatiserte plantefabrikk, der hele prosessen fra frøet blir sådd til produktet forlater fabrikken foregår ved hjelp av roboter, sier Morten Dahl, CTO i Avisomo.
Redder jorda med damp og innovativ teknologi
SoilSteam Internationals avanserte maskiner redder uren jord fra deponi. Ren damp fra avansert teknologi og automatisering gjør susen for å sterilisere jorda.
Mesternes malingsmester
Et av Jotuns produksjonsanlegg i Sandefjord skal være verdens mest effektive malingfabrikk. Høy automatiseringsgrad, smarte maskinløsninger, enhetlig maskinstyring og sentralt batch-kontrollsystem er sentrale ingredienser.
Høy automatiseringsgrad gir global konkurransekraft
Legemiddelprodusenten Vistin Pharma i Kragerø har ti prosent av verdensmarkedet for diabetes type 2-medisin. Produksjonen går 24/7 og alt eksporteres. Høyt automatiseringsnivå er et viktig bidrag.











