Emerson Mæland crop

Har jobbet med tilstands baserte vedlikeholdssystemer

Emerson Automation Solution utvider salgsstaben

Trond Mæland som Key Account Manager og startet hos Emerson Automation Solution 1. august. Han har ansvar for Equinor i Norge. Mæland har bred erfaring fra offshore virksomhet.

Mæland kommer fra stilling som Product Manager i MRC Global Norway AS, hvor han de siste årene jobbet som salg og prosjektansvarlig for tilstands baserte vedlikeholdssystemer (CBM). Han har blant annet hatt ansvar for oppbygging av nå anerkjent merkevare på norsk sokkel med gode resultater.

Trond har også 10 års erfaring fra Aker Solutions med prosjektarbeid både on- og offshore. Han har der opparbeidet seg god erfaring med instrumentering og ventiler. Han deltok også i driftsoppbyggingen av Naturgass Vest, nå del av Gasnor samt innehatt salgs- og kontraktsstilling i annen bransje.

- På grunn av stor installert base og gunstig utvikling i industrien, er vi i ferd med å øke bemanningen, fortelle Erik Christensen, Country manager i Emerson Automation Solution. Vi i rute med planene våre for rekruttering. Den sektoren hvor vi øker mest er innen service og tjenester. Dette har sammenheng med at det er en overgang fra rent produktsalg, til kombinasjon av produkter og tjenester. Digitalteknologiens innmarsj på alle områder er en stor drivkraft i denne utviklingen.

Boksen går hos Farris

Boksen går hos Farris

Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.

Siemens Innovation Days

Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!

Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.

02 EF Profil

Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes

Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs. 

HIMA Seafood

Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi

Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.