Eliaden MW crop

Eliaden nærmer seg

Fra 28. til 30 mai åpner elektrobransjens største arrangement sine dører på Norges Varemesses lokaler på Lillestrøm. Også denne gangen har automatiseringsbransjen fått plass i hall C. Arrangementet følger samme lest som tidligere år.

Om lag et 40 talls firmaer har krysset av automatisering som produktområdet selskapet dekker. Mange er velrennomerte automatiseringsleverandører, mens enkelte kan godt beskrives som perifere i automatiseringsbransjen. 

Sektoren som dekkes er:

  • Instrumentering
  • Infrastruktur
  • Programvare/MES
  • Kontrollsystem
  • Elektro

I år er det også noen utenlandske innslag fra Sverige, Polen, Østerrike og Frankrike.

Som tidligere har NFEA ansvaret for de faglige innslag i hall C. Hver dag under Eliaden blir det seminar på Åpen Scene i Automatiseringshallen. Her kan du høre caser og få med deg produktnyheter fra mange av utstillerne på Eliaden. Seminarene på Åpen Scene krever ikke påmelding og det er gratis å delta.

Du kan se NFEAs seminarprogram her; klikk her

Det er mulig å forhåndsregistrere seg som besøkende: klikk her

Flowskolen 3

Elektromagnetiske mengdemålere

Helt magnetisk tiltrekningskraft

Tredje del av AMNYTTs Flowskole setter søkelyset på elektromagnetiske mengdemålere. 

Den populære og fleksible volumselgeren løser de fleste måletekniske oppgaver i væsker med en viss ledningsevne. Men, i likhet med andre måleprinsipper, er et par forutsetninger nødvendig for å levere gode målinger.

Med enklere integrasjon som ledestjerne

Med enklere integrasjon som ledestjerne

Topplederen for Factory Automation hos Pepperl+Fuchs forteller i eksklusivt videointervju med AMNYTT om viktigheten av enkel integrasjon av automatiseringsutstyr, om markedstrender og datasikkerhet.

AMNYTT magasin nr 2 - 2026

AMNYTT nr. 2 – 2026 er ute nå

Hvordan skaper norsk industri global konkurransekraft gjennom automatisering? I denne utgaven møter du blant annet Vistin Pharma, som produserer for et verdensmarked med høy effektivitet og avansert teknologi. Vi ser også på hvordan damp kan redde jord fra deponi, hva som skal til for å gjøre industridata til «digitalt gull», og om Europa kan utvikle kunstig intelligens vi faktisk forstår.

KI Bruk

Kunstig intelligens gir bedre prosjektering av bygg og anlegg

Bygg blir mer komplekse, det gir flere utfordringer i byggeprosessen. Nå kan byggherrer og entreprenører ta kunstig intelligens (KI) direkte inn i prosjekteringsprosessen.

for optimalisere prosjektering og. Consiglis prosjekteringsverktøy kartlegger risiko i anbudsdokumenter og FDV-dokumentasjon, holder oversikt over kravspesifikasjon og koordinerer tekniske fag som involveres i byggeprosjektet.

– KI gjør at prosjekteringen blir bedre og mer effektiv, noe som gir en bedre byggeprosess. Da blir også byggene bedre, sier Kristin Svånå Piene i Consigli.