Eliaden 2018 crop

Eliaden avlyses i januar 2021

Vi har jobbet på spreng siden myndighetene i mars iverksatte de strenge tiltakene på grunn av koronaviruset, for å se om det var mulig å gjennomføre Eliaden i januar 2021. Fremdeles er det restriksjoner på arrangementer med over 200 personer og stor usikkerhet knyttet til fremtiden. Styret i Elektroforum har derfor bestemt at Eliaden 12. - 14. januar 2021 på Norges Varemesse avlyses. Neste Eliaden blir 31. mai - 2. juni 2022.

- Dette er en beslutning som er tung å ta. Vi hadde gledet oss stort til å ønske hele elektrobransjen velkommen til Norges Varemesse og Eliaden i januar. Eliaden har snart vært arrangert i 50 år, men det er hensynet til utstillere og besøkendes sikkerhet som er det som veier tyngst når vi nå har tatt denne beslutningen, sier styreleder Frank Jaegtnes i Elektroforum.

Vi er i en tid preget av stor usikkerhet og uvisshet. Som arrangør av et så stort arrangement har vi et særlig ansvar for å minimere risiko for smitte. Om vi skulle arrangert Eliaden i det omfang vi normalt gjør, ville de forbyggende smitteverntiltakene vært både gjennomgripende og begrensende for både de besøkende og utstillernes adferd. Eliaden er en møteplass som skaper kontakt mellom mennesker. Og det er det vi nå dessverre må unngå. At vi nå velger å avlyse Eliaden, gjør at både utstillere og besøkende kan ha mest mulig forutsigbarhet når det kommer til planlegging av aktiviteter og kostnader. Det er selvsagt også viktig for oss i en tid hvor mange bedrifter og ansatte opplever stor usikkerhet rundt fremtiden, avslutter Jaegtnes.

Eliaden arrangeres i 2022
Eliaden arrangeres 31. mai – 2. juni 2022. Vi håper alle besøkende og utstillere allerede merker seg denne datoen i kalenderen.

-Avlysing betyr at vi har god tid til å planlegge for tidenes Eliade i 2022, sier prosjektdirektør Svein Arnesen i Eliaden.

Han lover at prosjektgruppen vil bruke tiden godt, og at målet er at Eliaden i 2022 skal bli bedre enn noen gang.

 

02 EF Profil

Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes

Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs. 

HIMA Seafood

Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi

Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.

Tavleforeningen

NEK 439:2024 – Endringer i tavleforskriften

2024-utgaven av NEK 439-serien inneholder ikke vesentlige materielle endringer som medfører omfattende praksisendringer for planlegging og utførelse av el-tavler. Det er imidlertid noen nyheter og presiseringer som bransjen bør merke seg.

Flowskolen

Mediets egenskaper og strømning

Mesterlig mengdemåling starter med det grunnleggende

Den britiske fysikeren Lord Kelvin hadde skjønt det: Du kan ikke styre det du ikke kan måle

Første del av AMNYTTs Flowskole starter med det essensielle for riktig valg av måleprinsipp: Mediets egenskaper og strømningsprofil.