
Elektroniske transmittere og instrumenter med få eller ingen bevegelige deler
Elektronikk gir nye muligheter innen instrumentering
En rekke spesialiserte instrumentteknologier har blitt utviklet de siste tiårene for å utnytte fysiske egenskaper som kan være korrelert med nivå eller flow.
Tidsskriftet Control gjennomførte en spørreundersøkelse som indikerer at brukerne, når det er mulig og praktisk, fortsetter å bevege seg fra mekaniske og elektromekaniske instrumenter mot elektroniske transmittere og instrumenter med få eller ingen bevegelige deler. Denne trenden viser seg i økt bruk av Coriolis-, elektromagnetiske- og ultralyds-måler.
White Paperet fra Control prøver å gi en balansert fremstilling av teknologitrendene. Selv om rapporten ikke dekker alle tenkelige bruksområder, tror vi at det er mye nyttig informasjon å hente.
Last end White Paperet her.
Fiskelykke uten lus i lukkede anlegg, hvor også miljøet vinner
Verdens største lukkede oppdrettsanlegg reiser seg i Bamble. Automatiseringen må også være i verdensklasse for god fiskehelse og pålitelig drift av den flytende «globen» som rommer 30 000 m3.
Yara løfter anleggene i Porsgrunn opp i skyene
Gjødselprodusenten er i gang med en nettbasert, digital tvilling av fabrikkene på Herøya. Automatisk oppdatering i sanntid, lav brukerterskel og enkel tilgang til detaljert informasjon gir både bedre beslutninger, ditto samarbeid og økt oppetid.
Siemens Innovation Days: Fra automatisering til autonom produksjon
Årets innovasjonsdager hos Siemens stod igjen i digitaliseringens navn med vyer om autonom produksjon, men selskapet har ikke lagt bort utviklingen av maskinvare for automatisering. For selv om budskap som mer programvare, kunstig intelligens og datasikkerhet fikk mest plass fra podiet, fristet den tilhørende minimessen med fysiske godbiter.
Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter
Den fysiske delen av Norges største nettbutikk, Komplett, er full av avansert, industriell teknologi som sørger for effektiv håndtering av varene, fra handlekurv til transport til kunden. Siste skudd på stammen er helautomatiske roboter for hulter-til-bulter-plukking og best mulig plassering i kundeeskene, drevet av kunstig intelligens.











