Step-1-crop

Moderne teknologi kan gi god støtte i arbeidet med å effektivisere medieflyten

Effektivt verktøy gir effektiv løsning

Om bord på tankskip som skal kunne transportere forskjellige medier, er det mange tanker og et omfattende rørgatesystem. For å styre transporten av medier til de valgte tankene er det som regel en rekke ventiler som skal opereres

Det kan være utfordrende å velge mest optimal ruting for lasting og lossing. Men moderne teknologi kan gi god støtte i arbeidet med å effektivisere medieflyten.

Selskapet Step Solutions utnytter funksjonaliteten automatiseringsteknologien kan gi. Selv i en bransje som i enkelte sektorer i stor utstrekning holder seg til tradisjonelle løsninger er det mulig å få brukerne til å benytte moderne verktøy. Men løsningen må ta utgangspunkt i kjente operasjoner.

- Vi skreddersyr kontrolløsninger til industri og maritim virksomhet, forteller Marius Slagsvold til AMNYTT. Slagsvold er teknisk sjef hos Step Solutions. Våre medarbeidere er spesialister på PLS, DCS og HMI. Spesielt har vi lagt vekt på å ha dyktige programmerere. Sammen med partnere, som tavle- eller maskinbyggere, leverer vi ferdige løsninger til blant annet marin virksomhet.

Les hele artikkelen i AMNYTT Magazine 03 2017

Johan Castberg FPSO anchored

Johan Castberg-feltet forsinket

Equinor og partnerne Vår Energi og Petoro forventer oppstart av Johan Castberg-feltet i januar/februar 2025. Dårlig vær gjør at oppstarten av Johan Castberg utsettes med et par måneder.

Emerson Tescom_BRW crop

Ny Emerson Flushing Ring

TESCOM AGI Flushing Ring fra Emerson med modulær montering for bruk ved skylling. Ved å gi en fullstendig og modulær ventilmontering med et enkelt delenummer effektiviserer skylleringen i AGI BR-serien bestilling og legger til rette for enkel bestilling på nytt med bestemte testkrav fra kunder. Både de tradisjonelle ringene i BRS «sandwich»- og BRW «wafer»-stil er tilgjengelig, samt BR7-designet i «integrert deksel», som omfatter lufting/skylling i selve flensringen.

Slangerobot crop

Slangerobot kan ha avdekket større mengder skjult ammunisjon

Det kan ligge mer ammunisjon i Mjøsa enn tidligere antatt, viser nytt videomateriale. I tillegg mener forskerne nå å kunne si mer om hvilket type fartøy «Storfjordvraket»  er. Forskningsprogrammet Oppdrag Mjøsa fikk for alvor vind i seilene da undervannsfarkosten «Hugin» saumfarte bunnen av Norges største innsjø i 2022.

Sounder USV

Utvikler bedre dronekontroll – får innovasjonsstøtte

De vil gjøre det enklere å styre droner over og under vann. Nå får Kongsberg Discovery støtte fra DOGA for å bruke designmetodikk til å tenke nytt om ubemannede droner. Designmetodikk er i vinden, og DOGA oversvømmes av søknader fra virksomheter som ønsker støtte fra Designdrevet innovasjonsprogram (DIP). Blant søkerne som slapp gjennom nåløyet i år finner vi Kongsberg Discovery.