
Designet med fokus på forsiktig og skånsom håndtering av fisken
Effektiv og fleksibel pakking på Cermaqs nye lakseslakteri i Steigen
ABB leverer automatisering og elektro til pakkeriet i sjømatprodusentens nye slakteri på Storskjæret i Nordland, som skal i drift i andre kvartal 2018. Utstyret til pakkeriet leveres av Ølve Industrier, i et samarbeid med ABB og RobotNorge.
- Cermaqs nye lakseslakteri Steigen blir et utstillingsvindu for innovative løsninger i havbruksindustrien og et av verdens mest moderne og produktive. Det inkluderer pakkeriet, som får effektive og fleksible, robotbaserte palleteringsløsninger med avansert digitalisering for automatisk styring, merking og sporing, integrert med resten av slakteriet, sier Borghild Lunde, leder i divisjon Industrial Automation hos ABB.
Sjømatprodusenten har behov for økt slakterikapasitet i regionen. Det nye anlegget på 8000 kvadratmeter, eller halvannen fotballbane, vil i høysesongen kunne slakte ca. 6000 tonn laks i måneden. Til lakseslakteriets pakkeri leverer ABB styringssystem, programvare, lavspenningstavler og industriroboter, sistnevnte som en del av RobotNorges leveranse.
- Vi er glade for at Cermaq har valgt våre løsninger til pakkeriet, som vil bidra til høy kapasitet, pålitelighet, lave driftskostnader og ikke minst god matsikkerhet, forteller Lunde.
Fabrikken er designet med fokus på forsiktig og skånsom håndtering av fisken for å sikre trygg mat av ypperste kvalitet. Slakteriet skal også være en god og sikker arbeidsplass, og kommer til å ha tekniske løsninger som sikrer en enklere hverdag med tanke på ergonomi og helse, miljø og sikkerhet. I full drift vil slakteriet gi arbeid til 60 årsverk og eksportere sjømat til 24 land.
Cermaq Norway AS er en av landets største matvareprodusenter, med 1,3 millioner laksemåltider daglig. Selskapet har virksomhet langs kysten av Nordland og Finnmark, over 550 ansatte og en omsetning på 3,2 milliarder kroner (2016). Moderselskapet, Cermaq Group, er verdens nest største produsent av laks og ørret, med virksomhet i Norge, Chile og Canada.
Emerson utvider AI-porteføljen for tryggere og mer forutsigbar automatisering
Emerson har lansert nye AI-løsninger rettet mot industriell automatisering, med særlig vekt på driftssikkerhet og anvendbarhet i virksomhetskritiske systemer.
Pepperl+Fuchs lanserer nye IO-Link huber
Med bruk av IO-Link-huber er mange teknologiske begrensninger en saga blott: de tillater blandet drift av IO-Link-enheter og binære standardsensorer/aktuatorer på en og samme IO-Link-master. De nye IO-Link-hubene i G11- og G16-serien fra Pepperl+Fuchs representerer en spesielt robust og kostnadseffektiv løsning, og gir brukerne størst mulig fleksibilitet i systemplanleggingen.
Ny direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge
Camila Medina (33) tiltrer 1. juni som direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge. Hun kommer fra stillingen som strategileder for Norden og Baltikum i samme selskap og har tidligere erfaring fra både Statkraft og Schneider Electric.
AxFlow AS overtar distribusjonen av Richter Process Pumps & Valves i Norge
AxFlow AS styrker sin satsing på industrielle væskehåndteringssystemer ved å bli ny norsk distributør av de tyske kvalitetsproduktene fra Richter Process Pumps & Valves.