
Konvensjonelle temperatur transmittere gir ingen beskyttelse
Effektiv isolasjon transmitter for høyspenning motorer
Måleteknologi spesialist Knick har introdusert ProLine P 44000 serien av transmittere med ekstremt høy isolasjonsevne for bruk med Pt100 resistans termometere i høyspenning motorer (opptil 11 kV). Det er Inline Prosess AS som forhandler utstyret
Isolerte temperatur overvåking sensorer er innebygd i hver fase av viklingene på høyspenning motorer, som ofte er i bruk i flere tiår. Transiente overspenninger, spenningsvariasjoner samt termisk og mekanisk aldring, kan imidlertid føre til skader i isolasjonen over tid, noe som i sin tur vil indusere høye motor spenninger på sensorledningen. Konvensjonelle temperatur transmittere gir ingen beskyttelse mot slike høye spenninger, og selv om de forekommer sjelden, kan de forårsake betydelig skade på systemer i sløyfen og også skade folk. I tillegg til "beskyttelse under normale forhold", vil EN 60034-1 standarden også kreve "beskyttelse under enkelt-feil tilfeller" med en ekstra, matchende tilstrekkelig isolasjons barriere.
Temperaturtransmittere kan tjene som slike backup barrierer når de er i samsvar med standarder og er laget for å tåle høye kilovolt påkjenninger. Knick P 44000 temperatur transmitter oppfyller begge disse kriteriene: inngangssignalet er galvanisk isolert og omgjort til et 4-20 mA utgangssignal. Takket være deres spesielt robuste galvaniske isolasjon, tåler den en permanent arbeidsspenning på opptil 6,6 kV AC / DC og, avhengig av tilførsel type, bli brukt for høyspenning motorer opp til 11 kV.
Knicks nye temperaturtransmitter hindrer dermed overføring av høye spenningspotensialer fra motorfasen, forårsaket av isolasjonsfeil på sensoren. P 44000 er egnet for vanlige motor temperaturer fra 0 til 300 ° C og har utmerket nøyaktighet (± 0,5 K) og fleksibilitet (20 ... 253 V AC / DC). Den er fullt ut funksjonell til og med under forhold med ustabil strømforsyning og tåler ekstreme omgivelsestemperaturer fra -40 ° C til 85 ° C. 5 års garanti.
Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling
Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.
Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA
Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.
Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric
Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling
I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.
ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet
ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.












