
SmartWire-DT er en teknologi som effektiviserer tilkoblinger og kommunikasjon
Eatons SmartWire-DT får DNV GL-typegodkjenning
Automatisering basert på Eatons intelligente kablingsteknologi gir mer plass og reduserer kostnadene for en rekke bruksområder i skipsbyggingsindustrien. Eaton utvider sin produktportefølje for skipsfarts- og skipsbyggingsbransjen med sin SmartWire-DT-teknologi, sertifisert av DNV GL.
Strømstyringsselskapets SmartWire-DT-produkter har fått typegodkjenning fra den største klassifiseringsorganisasjonen i verden for integrering i kontrollkabinetter med beskyttelsesgrad IP20. Porteføljen omfatter også XV-300- og XV-100-serien av kombinerte HMI/PLC administrerings- og styringsenheter med berøringsteknologi, i tillegg til XP-500-serien av bransjestandardiserte PC-er. Flere SmartWire-DT-produkter for integrering med eksternt utstyr med beskyttelsesgrad IP67 er for øyeblikket i ferd med å bli sertifiserte.
«Med sertifisering fra DNV GL kan SmartWire-DT-systemene våre for intelligent kabling og kommunikasjon tilby både skipsbyggingsindustrien og systemleverandører muligheten til å spare plass, vekt og følgelig kostnader med hensyn til automatisering og strømfordeling», sier Michael Fredriksen, produktansvarlig for Marine Automation hos Eaton. «Skipseiere drar også fordel av dette, da disse systemene kan levere et høyt nivå av datatilgang på en enkel og kostnadseffektiv måte.»
SmartWire-DT er en unik kablingsteknologi som effektiviserer tilkoblinger og kommunikasjon mellom kontroller og bryterenheter, sensorer og aktuatorer. Teknologien er egnet for et bredt spekter av kontrollprosesser ombord på passasjer- og handelsskip, fra HVAC- og vannbehandlingssystemer til kontrollsystemer for luker, heiser, kraner, kjøkken og til og med bruksområder i elektrohydrauliske systemer. SmartWire-DT, som kombinerer kraftforsyning og datakommunikasjonsmating av nettverkstilkoblede komponenter i én kabel, reduserer ledningsmengden med opptil 85 prosent, og muliggjør kostnadsbesparelser gjennom hele merverdikjeden, fra design og konstruksjon til produksjon, idriftsetting og senere utvidelse.
«Aktuelle skipsbyggingsprosjekter viser at SmartWire-DT kan gi en plassbesparelse på 30 prosent i kontrollkabinettene», forklarer Fredriksen. «Om bord på et cruiseskip kan dette gi en reduksjon på rundt 100 til 150 meter i kontrollkabinetter, i tillegg til medfølgende plassbesparelse.»
SmartWire-DT er et åpent system som kan kobles via gatewayer til alle vanlige feltbuss-systemer, for eksempel Modbus-TCP og Ethernet-IP. Dette gjør det mulig direkte å overføre relevante data til et kontrollsystem på et høyere nivå. Komponenter som er koblet til SmartWire-DT-kjeden, utstyres samtidig med autonom intelligens, og ved hjelp av denne kan de videresende nyttig informasjon om for eksempel last og status. Denne datatilgangen muliggjør tidlig registrering av eventuelle hendelser og rask implementering av forebyggende vedlikeholdstiltak.
«Gjennom dette varslingssystemet, samt de globale servicetjenestene våre på stedet, kan nedetid på grunn av tekniske feil kraftig reduseres og bedre koordineres», sier Fredriksen.
Om Eaton
Eaton er et strømstyringsselskap som hadde en omsetning på USD 20,9 milliarder i 2015. Eaton leverer energieffektive løsninger, som hjelper våre kunder med å håndtere elektrisk, hydraulisk og mekanisk kraft på en effektiv, sikker og bærekraftig måte. Eaton har ca.
95 000 ansatte og selger produkter til kunder i mer enn 175 land. Besøk www.eaton.no for mer informasjon.
Johan Castberg-feltet forsinket
Equinor og partnerne Vår Energi og Petoro forventer oppstart av Johan Castberg-feltet i januar/februar 2025. Dårlig vær gjør at oppstarten av Johan Castberg utsettes med et par måneder.
Ny Emerson Flushing Ring
TESCOM AGI Flushing Ring fra Emerson med modulær montering for bruk ved skylling. Ved å gi en fullstendig og modulær ventilmontering med et enkelt delenummer effektiviserer skylleringen i AGI BR-serien bestilling og legger til rette for enkel bestilling på nytt med bestemte testkrav fra kunder. Både de tradisjonelle ringene i BRS «sandwich»- og BRW «wafer»-stil er tilgjengelig, samt BR7-designet i «integrert deksel», som omfatter lufting/skylling i selve flensringen.
Slangerobot kan ha avdekket større mengder skjult ammunisjon
Det kan ligge mer ammunisjon i Mjøsa enn tidligere antatt, viser nytt videomateriale. I tillegg mener forskerne nå å kunne si mer om hvilket type fartøy «Storfjordvraket» er. Forskningsprogrammet Oppdrag Mjøsa fikk for alvor vind i seilene da undervannsfarkosten «Hugin» saumfarte bunnen av Norges største innsjø i 2022.
Utvikler bedre dronekontroll – får innovasjonsstøtte
De vil gjøre det enklere å styre droner over og under vann. Nå får Kongsberg Discovery støtte fra DOGA for å bruke designmetodikk til å tenke nytt om ubemannede droner. Designmetodikk er i vinden, og DOGA oversvømmes av søknader fra virksomheter som ønsker støtte fra Designdrevet innovasjonsprogram (DIP). Blant søkerne som slapp gjennom nåløyet i år finner vi Kongsberg Discovery.