Image converted using ifftoany

Designet med Eatons veldokumenterte vakuumbryter teknologi

Eatons bryteranleggsfamilie Xiria oppgraderes

Plassbehov minimeres, mens skalerbarheten styrkes. Nye tillegg til Xiria-produktfamilen har gjort det mulig å oppskalere bryteranlegget ved behov for flere bryteravganger, tidligere måtte hele anlegget erstattes.

Xiria er Eatons flaggskipprodukt for IEC testede høyspenningsapplikasjoner på opptil 24 kV. Med over 80 000 paneler satt i drift i mer enn 30 land, er Xiria kjent for å være det mest fleksible, miljøvennlige og sikreste kompakte bryteranlegget på markedet. Produktfamilien omfatter ringenheter, sekundær bryteranlegg og målepaneler.

 

Nye tillegg til Xiria-produktfamilen har gjort det mulig å oppskalere bryteranlegget ved behov for flere bryteravganger, tidligere måtte hele anlegget erstattes. Muligheten for å oppskalere er tilgjengelig for 2-panels-, 3-panels-, 4-panels- og 5-panelsblokker. Dette gir ikke bare fordeler for den modulære utformingen av bryteren, men sparer deg også for gulvplass gjennom en kompakt utforming.

Uten «miljøversting» gassen SF6

Xiria er designet med Eatons veldokumenterte vakuumbryter teknologi og uten bruk av lysbueslukkende gass som SF6, noe som gir optimal sikkerhet for personell og miljø.

- SF6 gassen er nesten 23000 ganger mer skadelig for miljøet enn CO2, og farlig for mennesker når uhell oppstår. Tross trygge, kostnadseffektive og miljøriktige alternativ brukes gassen over hele Norge, og installasjonene lekker hele tiden gass ut i atmosfæren, sier administrerende direktør i Eaton Norge, Jon Helsingeng.

På oppdrag fra Miljødirektoratet ble det tidligere i år publisert en rapport som advarte mot bruk av den miljøfiendtlige gassen. Med nye tillegg som muliggjør oppskalering er det enda enklere å innføre gassfrie bryteranlegg for kunder som er bevist på at SF6 er den verste drivhusgassen. Dette gjør også at bryteranlegget blir mindre kostbart å resirkulere ved endt produktlevetid.

Med disse egenskapene er Xiria den beste høyspenningsløsningen for forsyningssektoren, infrastruktur, næringsbygg, lettindustri, tunneler og grønn energi.

Om Eaton

Eatons elektriske virksomhet er en global leder med kompetanse innen beskyttelse og distribusjon av elektrisk energi, reservestrømløsninger, styring og automatisering, belysning og sikkerhet, strukturelle løsninger og kablingsløsninger, løsninger for røffe og risikofylte miljøer samt tekniske tjenester. Gjennom sine globale løsninger er Eaton godt posisjonert for å takle dagens mest kritiske utfordringer når det gjelder elektrisk strømstyring.

Rune Dalby, Endress+Hauser

Endress+Hauser styrker laget med ny salgsingeniør

Endress+Hauser Norge fortsetter å satse på vekst og kompetanse, og har nylig ansatt Rune Dalby som ny salgsingeniør. Han startet i stillingen 1. september 2025 og har sin base ved selskapets hovedkontor på Tranby.

Phoenix Contact Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling

Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling

Kompakte, energieffektive og pålitelige – nå med utvidet spenningsområde

Trygve Dirdal var med å installere trådløs temperaturovervåking av kritiske varmekabler for impulslinjene til sikkerhetsventiler på Sleipner A tidlig på 2010-tallet (Illustrasjonsfoto: Øyvind Gravås og Bo B. Randulff/Equinor).

Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen

Profilen – Trygve Dirdal, fagleder instrumentering, Equinor

Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.

Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.

Ny salgssjef for fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs

Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.