
Gir en effektivitet på opp mot 99 prosent
Eaton sikrer Jostedal datasenter
Et driftssikkert datasenter er avhengig av stabil energiforsyning for å sikre kundenes kritiske data. En driftssikker UPS er helt avgjørende for å oppnå dette.
Derfor valgte BlueFjords en skalerbar UPS-løsning fra Eaton til det nye Jostedal datasenter i Sogn.
– Vi setter stor pris på at BlueFjords valgte en UPS-løsning fra oss. Løsningen er utstyrt med teknologien Energy Saver System som . Innkoblingstiden ved eventuelle strømforstyrrelser er maksimalt 1,8 millisekunder. I kombinasjon gir dette både lavere energiforbruk og høyere sikkerhet, slik at BlueFjords kan tilby trygg og sikker datalagring til sine kunder, sier produktsjef Frode Andersen i Eaton
Drevet av isbreer. Sikret av Eaton
Jostedal datasenter ligger ved inngangen til Jostedalen i Luster kommune, ikke langt fra den mektige Jostedalsbreen. Med rikelig tilgang på vannkraft og et strømknutepunkt med mating fra fire frittstående kraftstasjoner like ved, er datasenteret sikret ren og fornybar energi.
Isbreen ikke langt unna sørger for et stabilt og relativt kjølig klima, noe som i gjør lokasjonen perfekt for et datasenter, der kjøling og energi er kritisk. Med UPS-sikring fra Eaton kan Jostedal datasenter dermed tilby trygg, grønn og pålitelig datalagring til sine kunder.

Eaton et naturlig førstevalg
Men strøm og klima alene er ikke nok. Strømtilførselen som driver serverne der kunders verdifulle data lagres må sikres mot overspenning, forstyrrelser og avbrudd.
– BlueFjords er avhengig av 100% oppetid og de skalerbare og redundante løsningene fra Eaton sørger for dette i samspill med all sikkerhet bygget inn i Jostedal datasenter. Eaton har spisskompetanse, er renommerte og har høy innovasjonsevne. Eaton var dermed et naturlig førstevalg for oss i BlueFjords, sier Edvin Brun som er daglig leder i BlueFjords.
Hot sync fordeler lastene
Installasjonen i Jostedal datasenter er en løsning med Eatons patenterte Hot Sync system som i fase to gjør det enkelt å bygge ut anlegget. Det betyr at de senere også kan bruke Eatons VMMS system.
Hot sync-systemet er et patentert system fra Eaton som gjør at UPSene er koblet sammen i et parallellsystem for å sikre at lasten fordeles likt. Så lenge kablene inn og ut av UPSene er like lange, og til dels likt forlagt, vil Hot Sync systemet sørge for at UPSene tilpasser seg hverandre, og fordeler lastene mellom hverandre, uten en separat kommunikasjonskabel, sier Andersen.
Phoenix Contact styrker salgsteamet
Phoenix Contact har ansatt Thomas Pettersen i rollen som Sales Responsible Distribution. Thomas tiltrådte stillingen i november og vil ha ansvar for å videreutvikle samarbeidet med våre distribusjonspartnere.
KROHNE styrker satsingen på landbasert industri
KROHNE har ansatt Ola Christensen Braathe. Han arbeider som salgsingeniør innen prosessinstrumentering og analyse for landbasert industri. Braathe kommer fra stillingen som automatiker hos Stabburet i Fredrikstad. Der startet han i 2017 og har blant annet jobbet med drift, vedlikehold og programmering av maskiner og produksjonslinjer for næringsmidler.
EtherCAT oppfyller CRA-kravene
EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.
Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering
Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.











