
Utviklet for å gi strømbeskyttelse til moderne entrepriser og Edge-applikasjoner
Eaton lanserer ny UPS-generasjon
UPS-en 5PX Gen2 beskytter applikasjoner og utstyr under krevende strømforhold, og leverer 11 prosent mer strøm enn tilsvarende utstyr på markedet. Den nyeste genererasjonen av avbruddsfri strømforsyning (UPS) fra Eaton er utviklet for å gi strømbeskyttelse til moderne entrepriser og Edge-applikasjoner.
– UPS-en kan enkelt integreres med applikasjoner og viktig it-utstyr. Den er effektiv og fleksibel i bruk, noe gjør at arbeidet med drift og vedlikehold går raskere. Det gir samtidig lavere kostnader over tid, sier Jon Helsingeng, som leder energistyringsselskapet Eaton i Norge og Norden.
11 prosent mer strøm
5PX Gen2 leverer 11 prosent mer strøm til tilkoblede servere enn andre USP-er på markedet. Brukeren kan selv velge hvilke applikasjoner eller hvilket utstyr som skal motta reservestrøm dersom strømmen skulle bli borte. Produktet har fått den amerikanske sertifiseringen Energy Star 2.0, som bekrefter at UPS-en leverer maksimal effekt i hele driftsområdet.
– Energien som brukes måles i sanntid, og er synlig på en LCD-skjerm som er montert på produktet. Det gjør konfigurasjonen av USP-en enkel, og gir en bedre brukeropplevelse, forklarer Helsingeng.
Produktet har i tillegg fått de internasjonale sertifiseringene UL 2900-1 and IEC 62443-4-2, som tar for seg cybersikkerhet. UPS-en er dermed godt beskyttet mot dataangrep.
5PX Gen2 finnes i fire størrelser, fra 1000 VA to 3000 VA, og kan settes opp i stativ eller tårn.
Om Eaton:
Eaton er en ledende virksomhet globalt med høy kompetanse på energistyringsteknologi og -tjenester. Vi leverer løsninger for kraftdistribusjon, kretsbeskyttelse, strømkvalitet, reservestrøm og energilagring, kontroll og automatisering, el-sikkerhet og miljøvennlige løsninger. Med en helhetlig tilnærming til våre tjenester, kanaler og digitale plattformer, hjelper vi kunder over hele verden med å løse utfordringer innen styring av energi.
Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft
Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.
Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling
På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.
4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe
Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.
Sirkulærøkonomi på veldrevet renseanlegg
Saulekilen renseanlegg er selvforsynt med energi og kjører hardt på enhetlig styringssystem, fra pumpestasjoner til renseanlegget.











