
Har hatt stort utbytte av å ha Samson som partner
Dyktige medarbeider er nøkkelen til god kundeoppfølging
- Vi må kunne stille de riktige spørsmål, slik at kundene får frem sine behov, sier Magne Bjerva til AMNYTT. Han er gründer og daglig leder i Matek Samson Regulering. Skal vi evne dette må vi ha god prosessforståelse.
Det er års erfaring som ligger til grunn for å bli en god ventilspesialist. I 1989 etablerte Magne Bjerva Matek Regulering. Han hadde da flere års erfaring fra prosessautomatisering og ventilbransjen. I 1995/96 ble det et joint venture med ventil produsenten Samson. - Dette samarbeide har vært viktig for oss, forteller Bjerva. Vi fikk en kvalitetsmessig topp samarbeidspartner. De første årene var Samsons produktportefølje mest rettet mot landbasert industri. Men selskapet så behovet for å kunne tilby kvalitetsprodukter til andre markeder enn det landbaserte. – Vi har hatt stort utbytte av å ha Samson som partner, mener Bjerva. Med utvidelsen av produktporteføljen har vi også kunnet tilby gode løsninger til olje- og gassmarkedet.
Boksen går hos Farris
Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.
Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!
Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.
Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes
Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs.
Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi
Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.











