
Har i flere år har jobbet med å utvikle kortest mulige verdikjeder
CTM Lyng nominert til Siva-prisen 2023
CTM Lyng er en av 5 finalister til årets Siva-pris, som deles ut til en virksomhet med et betydelig bidrag til å redusere miljøavtrykket til norsk industri. CTM Lyng produserer blant annet termostater, dimmere og komfyrvakter i Norge.
Det er et av Norges største innovasjonsselskap, Fremtidens Industri AS, som har nominert CTM Lyng til den anerkjente prisen, som i år deles ut for åttende gang.
I nominasjonen skriver Fremtidens Industri blant annet at «CTM Lyng i flere år har jobbet med å utvikle kortest mulige verdikjeder, og i stor grad bruk av underleverandører i nærheten av sin egen produksjon. Gjennom å utvikle og produsere strømspareløsninger med lang levetid, bidrar de til å redusere behov for utskifting og drar ned forbruket i norske boliger.»
Produkter designet for evig liv
Nominasjonen trekker også fram det faktum at CTM Lyng er i ferd med å utvikle nye produkter basert på gjenvinnbare materialer, som det enten er mulig å reparere eller gjenbruke til nye produkter. Her henvises det til CTM Lyng sitt utviklingsprosjekt «CircuLine®», som i løpet av de kommende årene skal resultere i at majoriteten av selskapets produkter skal være designet for «evig liv» i et sirkulærøkonomisk kretsløp.
Administrerende direktør i CTM Lyng, Terje Lillemo, mener en slik nominasjon er en bekreftelse på selskapets vilje til å utfordre seg selv.
- Som norsk produsent i et internasjonalt marked, er vi helt avhengige av å være et hestehode foran konkurrentene våre når det gjelder kvalitet og funksjonalitet. Derfor bruker vi mye ressurser på å utfordre oss selv - både hvordan vi designer og produserer våre produkter. I tiden framover blir det derfor avgjørende for oss å skape sirkulære verdikjeder rundt de produktene vi leverer fra oss.
Vinneren av Siva-prisen kåres ved hjelp av en åpen avstemning på nett og av en fagjury. Siva-prisen på 250.000 kroner deles ut av næringsminister Jan Christian Vestre 1. juni 2023.
Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling
Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.
Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA
Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.
Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric
Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling
I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.
ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet
ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.












