
Vår grønne og energisparende profil blir forsterket av samspillet
The Switch kjøper Wärtsiläs marine frekvensomformervirksomhet
Det finske selskapet The Switch kunngjorde i dag oppkjøpet av Wärtsiläs marine frekvens-omformervirksomhet i Norge. Kjøpet omfatter avdelingen for forskning og utvikling i Trondheim samt testsenteret og produksjonsavdelingen på Stord.
The Switch Marine Drives Norway AS, som blir det nye navnet, har produsert over 1000 frekvensomformere i megawattklassen for skip og offshoreindustrien. Virksomheten i Trondheim og på Stord har plassert seg i den internasjonale toppklassen og nå skal The Switch ta produktene ut i det internasjonale markedet.
Strategisk posisjonering for grønnere skipsfart
Formålet med oppkjøpet er å utnytte iboende synergier i de to selskapene slik at de sammen kan tilby et større produktspekter og få tilgang til et bredere internasjonalt marked.
–De avdelingene vi nå kjøper i Norge passer som hånd i hanske med vår strategi for å bli en ledende tilbyder av energieffektive og miljøvennlige løsninger til skipsfart og offshorevirksomhet, sier konsernsjef Jukka-Pekka Mäkinen i The Switch.
–The Switch har allerede en betydelig posisjon i marin virksomhet. Med frekvensomformerne fra Norge kan vi nå tilby et langt bredere produktspekter innen det vi kaller grønn og miljøvennlig skipsfart. Skipsfarten er i gang med et «grønt skifte» og vi vil være ledende i denne omstillingen. Vår grønne og energisparende profil blir forsterket av samspillet med vår eier Yaskawa, som også tilbyr konsepter og løsninger i dette markedssegmentet, sier Mäkinen.
Ansatte har store forventninger
–Etter at vi nå har produsert over 1000 frekvensomformere til bruk under røffe forhold på skip og borerigger, er vi trygge på at vi ligger i internasjonal toppklasse, sier Asbjørn Haslebakke, som leder virksomheten i Norge.
–Vi er stolte over det vi har utviklet og produsert. Nå ser vi fram til at våre produkter kan få innpass i et større globalt marked, sier Haslebakke.
Samarbeidet med Wärtsiläs fortsetter
The Switch vil fortsette å videreutvikle samarbeidet med Wärtsiläs, men produktene fra Norge vil nå også bli tilbudt til andre kunder i det voksende internasjonale markedet for grønnere og energi-effektiv skipsfart.
Det har blitt produsert over 1000 store marine frekvensomformere i megawatt-klassen i Norge. Disse har fram til i dag bare blitt brukt i Wärtsiläs løsninger for framdrift og oljeboring, og nå skal de ut i et bredere internasjonalt marked.
Et teknologieventyr i internasjonal toppklasse
Virksomheten i Trondheim og på Stord som nå selges, ble startet for 15 år siden av Aker Elektro. I begynnelsen var det en ren forsknings- og utviklingsavdeling. I 2005 ble virksomheten kjøpt av Wärtsiläs Norway AS. Det er om lag 20 ansatte i virksomheten og de aller fleste er forskere, utviklere og prosjektingeniører.
Frekvensomformerne som er utviklet og produsert i Norge spenner fra 690V lav-volts omformere på 500 kilowatt opp til 5,5 megawatt for enkeltmotorer og 10 megawatt for dobbeltinstallasjoner, samt 6 600 V høy-volts omformere fra 5 til 24 megawatt
Fiskelykke uten lus i lukkede anlegg, hvor også miljøet vinner
Verdens største lukkede oppdrettsanlegg reiser seg i Bamble. Automatiseringen må også være i verdensklasse for god fiskehelse og pålitelig drift av den flytende «globen» som rommer 30 000 m3.
Yara løfter anleggene i Porsgrunn opp i skyene
Gjødselprodusenten er i gang med en nettbasert, digital tvilling av fabrikkene på Herøya. Automatisk oppdatering i sanntid, lav brukerterskel og enkel tilgang til detaljert informasjon gir både bedre beslutninger, ditto samarbeid og økt oppetid.
Siemens Innovation Days: Fra automatisering til autonom produksjon
Årets innovasjonsdager hos Siemens stod igjen i digitaliseringens navn med vyer om autonom produksjon, men selskapet har ikke lagt bort utviklingen av maskinvare for automatisering. For selv om budskap som mer programvare, kunstig intelligens og datasikkerhet fikk mest plass fra podiet, fristet den tilhørende minimessen med fysiske godbiter.
Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter
Den fysiske delen av Norges største nettbutikk, Komplett, er full av avansert, industriell teknologi som sørger for effektiv håndtering av varene, fra handlekurv til transport til kunden. Siste skudd på stammen er helautomatiske roboter for hulter-til-bulter-plukking og best mulig plassering i kundeeskene, drevet av kunstig intelligens.











