96641_1000

Allerede eksisterende anlegg kan sende tilstandsinformasjon til Proficloud

Cloud-IoT-Gateway for Proficloud

Proficloud fra Phoenix Contact er et åpent IoT-system for utforming av egnede løsninger for alle applikasjoner. Dette kan være skybasert datainnsamling, -analyse eller et omfattende automatiseringskonsept.

Med IoT-Gateway foregår tilknytningen til Proficloud uten at man griper inn i automatiseringslogikken. Takket være det tilpassede samspillet mellom Gateway-maskinvare og skyplattform samles sensor- og prosessdata, og overføres kryptert til skyapplikasjoner, som viderebehandler dataene. Via IoT-Gateways kan også allerede eksisterende anlegg sende tilstandsinformasjon til Proficloud for å implementere anvendelser som Big Data, gjenkjenne mønstre og for Condition-Monitoring. Det øker produksjonseffektiviteten permanent. Sky-IoT-Gateway parametriseres helt enkelt via Webbased Management, direkte på Gateway. Ytterligere Engineering-programvare er ikke nødvendig.

PHOENIX CONTACT AS ble etablert i 1987 og er et datterselskap av PHOENIX CONTACT GmbH & Co. KG i Tyskland, en av verdens ledende virksomheter innen elektronisk interface og industriell automatiseringsteknikk. Selskapet sysselsetter omlag 16 500 medarbeidere i hele verden og har et nettverk med mer enn 55 datterselskaper som ivaretar globalt salg og support. I 2017 var omsetningen på 2,2 milliarder €.

I Norge er det 32 medarbeidere hvorav 29 i Oslo, 1 i Ulsteinvik, 1 i Trondheim og 1 i Porsgrunn. Phoenic Contact lagerfører på sottt hovedkontor mer enn 5.000 artikler og kan derfor betjene kunder med rask, effektiv og teknisk god service.

Boksen går hos Farris

Boksen går hos Farris

Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.

Siemens Innovation Days

Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!

Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.

02 EF Profil

Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes

Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs. 

HIMA Seafood

Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi

Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.