Norges-smarteste-crop

Digitalisering er utnyttet til å gi ny forretningsmodell og effektiv produksjon

Brunvoll kåret til årets Smarteste Industribedrift

Brunvoll ble kåret til Norges smarteste industribedrift. Selskapet beviser at det er fullt mulig å drive internasjonal produktutvikling og produksjon i Norge. Prisen ble delt ut av Jonas Gahr Støre på Industrikonferansen tirsdag 9. mai.

- Juryen er spesielt imponert over Brunvolls evne til å konkurrere på det internasjonale markedet med produksjon fra Norge og hvordan digitalisering er utnyttet til å skape nye forretningsmodeller og effektiv produksjon, sier jurymedlem og adm. direktør i Siemens, Anne Marit Panengstuen.

Langsiktighet og kompetanseutveksling

Brunvolls kjerneprodukter er thrustere og fremdriftssystemer til den maritime bransjen, og hele 90 prosent av produksjonen eksporteres til utladet. Adm. direktør Odd Tore Finnøy i Brunvoll mener eierstrukturen har vært en avgjørende faktor for å hevde seg på internasjonale markedet.

- Med langsiktige eiere som har ønsket å investere i ny teknologi på lang sikt er helt avgjørende. Det har blant annet gjort at vi også har kunnet investere gjennom nedturer og dermed stå bedre rustet når markedet kommer tilbake, sier Finnøy.

Aktiv deltagelse i klyngesamarbeid har også vært viktig.

- Når man jobber med andre er det lettere å holde trykk i utviklingen. Det blir en slags delingsøkonomi for kunnskap og kompetanse, sier Finnøy.

Viktig med omstillingsevne

Juryen er også imponert over Brunvolls evne til omstilling, og å ta mulighetene som finnes i andre markeder for å skape nye forretningsmodeller.

- Vi gratulerer så mye til vinneren, Brunvoll, dette er vel fortjent. Bedriftens aktive norske eiere har jobbet systematisk over tid med å utvikle en bedrift som tåler store bølger i markedet. Ledelsen har vært gode på kompetanseutvikling, automasjon og til å tilpasse deg de kommende digitale utfordringene i industrien, roser direktør Knut E. Sunde i Norsk Industri.

- Parallelt har Brunvoll jobbet med kompetansemiljøer og andre industribedrifter i regionen og på den måten vært bidragsyter også til andre i lignende situasjoner, legger Sunde til.

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.