
Timingen av arrangementet er god
Bransjens foreninger med felles løft
Ifea og NFA inviterer til konferanse om olje- og gassvirksomheten i Barentshavet. Det er utfordringer og muligheter for norske leveranser av varer og tjenester til installasjoner for olje og gass i nordområdene som står på programmet
Timingen av arrangementet er god. Samtidig som enkelte prosjekter blir satt på vent, står vi foran store utbygginger. Analyser som er utført viser at i fremtiden kan halvparten av alle oljerelaterte arbeidsplasser havne i nordområdene. Det er nå vi må se på mulighetene. NFA og Ifea har tatt dette ansvaret og samarbeider om denne konferansen, som arrangeres 29. og 30. september i Hammerfest.
Arrangørene av konferansen har fått god støtte og rådgivning fra ledende selskapene innen elektro og automatisering i Norge. Det er selskaper som Statoil og ENI fra oljeselskaper og ABB, Siemens, Statnett og Aker Solutions vil beskrive sine erfaringer knyttet til olje- og gassprosjekter i Nord Norge.
Temaene som vil bli presentert i foredragene er innenfor subsea kraftforsyning og kontrollsystemer, tilstandsbasert vedlikehold, tekniske installasjoner i arktisk klima samt systemer som skal ivareta sikkerheten rundt olje- og gassinstallasjoner i disse miljømessig sårbare områdene.
Konferansedeltakerne vil få et godt bilde av erfaringene med driften av anlegget på Melkøya, men også få innblikk i utfordringene med realiseringen den nybygde Goliat-plattformen. Videre vil det bli gitt informasjon om mulighetene og utfordringene i forbindelse med utbyggingen av Johan Castberg-feltet.
Her er et knippe av de interessante foredragene som blir presentert:
- Snøhvits utfordringer innen elektro- og automasjons disiplinen. Analyse av regularitet ved hjelp av automatiserte systemer.
- Filosofi og systemer for tilstandsbasert vedlikehold på Goliat plattformen
- Statnetts planer for kraftforsyningen i nord - hva må til for å utløse ny industri?
- Sikkerhetsutfordringer kan løses med automatiserte løsninger - Vurderinger i et myndighetsperspektiv
- Johan Castberg feltutvikling
For å se hele programmet kan du besøke de to foreningenes hjemmesider:
http://www.ifea.no/aktivitetskalender/?id=292&tab=program
http://www.nfaplassen.no/arrangementer/opportunity-2015-hammerfest/
Konferansen henvender seg til:
- Ledere og beslutningstakere, tekniske eksperter
- Tekniske ledere i prosjekter
- Teknisk personell hos operatørselskaper og systemleverandører
- Prosjektingeniører i engineering selskaper
- Teknisk personell hos leverandører og ved industribedrifter
- Representanter fra tekniske skoler, høyskoler og universiteter
- Lokale myndigheter og næringslivsorganisasjoner
Endress+Hauser styrker laget med ny salgsingeniør
Endress+Hauser Norge fortsetter å satse på vekst og kompetanse, og har nylig ansatt Rune Dalby som ny salgsingeniør. Han startet i stillingen 1. september 2025 og har sin base ved selskapets hovedkontor på Tranby.
Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling
Kompakte, energieffektive og pålitelige – nå med utvidet spenningsområde
Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen
Profilen – Trygve Dirdal, fagleder instrumentering, Equinor
Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.
Ny salgssjef for fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs
Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.