
Støtte til forskningsbasert innovasjon
Bosch Rexroth signerer avtale med SFI Offshore Mechatronics ved Universitetet i Agder
Administrerende direktør i Bosch Rexroth AS Arild Strand og UiA-rektor Frank Reichert Bosch Rexroth, en del av Bosch-konsernet, investerer årlig store ressurser i forskning og utvikling. Bedriften er derfor glad for å kunne bli en del av SFI Offshore Mechathronics
29. februar signerte Bosch Rexroth en avtale med SFI Offshore Mechatronics, som er Agders første Senter for Forskningsdrevet Innovasjon og skal være et internasjonalt knutepunkt for kunnskap og forskning innen neste generasjon offshoreteknologi.
– Vi ser mange likhetstrekk mellom våre egne utviklingsprogram og det som skjer her på SFI-en ved Universitetet i Agder, og velger derfor å engasjere oss, sier administrerende direktør for selskapets virksomhet i Norge, Arild Strand.
Avtalen som er gjort via Bosch Rexroth AS i Norge innebærer en støtte til forskningsbasert innovasjon på 8 millioner kroner, hvorav 6,4 millioner i kontanter og 1,6 millioner i arbeidstimer og/eller produkter.
Bosch Rexroth er underleverandør til mange av de store offshoreaktørene på Sørlandet og har også levert to simuleringsplattformer, også kalt Stewartplattformer, til mekantronikklaben på Universitetet i Agder, Grimstad.
- Vi leverer mye «Drive and control»-utstyr, både hydraulisk, elektronisk og mekanisk og håper engasjementet i SFI vil gi gode tekniske resultater og nyvinninger som kan komme til nytte i vårt daglige virke, sier Strand.
Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling
Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.
Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA
Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.
Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric
Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling
I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.
ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet
ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.












