
I første omgang kommer den nye serien for dynamiske signaler
Berøringsfrie sikkerhetsgivere
ABB Jokab Safety har nå lansert den nye serien av Eden berøringsfrie sikkerhetsgivere. Vanlige applikasjoner er overvåkning av dører, luker og sikker posisjon.
Den nye serien vil ha følgende funksjoner:
· M12 tilkobling som standard
· IP69K som standard
· Adam versjon med lokal reset
· Eva versjoner med generell koding og unikt kodet par
· OSSD versjoner lik ovenstående i løpet av sommeren/høsten 2014
I første omgang kommer den nye serien for dynamiske signaler og kan brukes sammen med vår sikkerhetsmodul Vital, eller vår sikkerhets pls Pluto.
I løpet av sommeren/høsten 2014 vil også en serie med OSSD utganger lanseres. Samme egenskaper som Eden Dynamic, men med transistorutganger som kan seriekobles. Dette betyr at bryterne kan brukes sammen med våre egne standard sikkerhetsreléer, eller andre leverandørers sikkerhetsmoduler.
Med lokal reset menes at den ene lederen på bryteren kan tilkobles egen reset knapp. Det betyr at man kan ha opp til 30 brytere i serie på 1 Vital sikkerhetsmodul og ha lokal reset på alle 30 eller deler av sløyfen. Samtidig som man oppnår Ple eller SIL3. Det må da brukes våre Smile reset brytere som er tilpasset dette.
Eva kan kjøpes med generell koding eller med unik koding. Man foretar da en prosedyre sammen med Adam bryteren for å opprette en unik kode, slik at ingen av dem virker sammen med andre brytere.
Ytterligere informasjon finnes på: www.abb.no/automasjonsprodukter > Produktnytt
Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn
Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft
Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.
Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft
Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.
Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling
På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.
4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe
Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.











