Eldor crop

2018 var det første året med drift som én organisasjon etter at NFA og Ifea

Bernt Eldor ny styreleder i NFEA

NFEAs årsmøte for 2018 ble holdt i NFEAs kompetansesenter på Majorstua i Oslo 13. februar. Årsmøtet ble åpnet av styreleder Håkon Rem, som ønsket delegatene velkommen. Møtet ble innledet faglig med et halvtimes foredrag der Digital21 og deres strategi ble presenterte.

Deretter overtok NFEAs direktør Karin Sundsvik. Hun gikk gjennom årsberetningen, og tok for seg en rekke fokusområder og aktiviteter som NFEA har hatt i 2018.

Det nye styre

  • Bernt Eldor, Eldor AS - styreleder
  • Snorre Larsen, Equinor ASA - nestleder.
  • Tor Anders Hauge, Glencore Nikkelverk
  • Birgitte Fuglum, Multiconsult
  • Tom Storgaard, Siemens AS
  • Christian Holden, NTNU
  • Vibeke Skjetne, ABB AS
  • Tom Kjærsgård, Kongsberg Maritime AS
  • Ingebrigt Stamnes Reinsborg - studentrepresentant

Aktiviteter
2018 var det første året med drift som én organisasjon etter at NFA og Ifea slo seg sammen ved årsskiftet 2017/2018. Karin Sundsvik er foreningens direktør, mens tidligere Ifea-sjef Stein Altern har rollen som fagsjef elektro og automatisering i den sammenslåtte foreningen. Sammenslåingen førte ikke til nedbemanning i staben, men samtlige seks ansatte fortsatte – fordelt med 4 ansatte ved hovedkontoret i Kristiansand og 2 ansatte i Oslo.

Etter etableringen av NFEA ble medlemsmassen slått sammen, og foreningen har nå 357 bedrifter og 16 undervisningssteder/forskningsinstitusjoner som medlemmer. Felles for foreningens medlemmer er at de utvikler, bruker eller leverer avanserte tekniske elektro- og automatiseringsløsninger. Medlemmene er aktører innen medisinsk teknologi, robotteknologi, olje og gass, fartøys- og undervannsteknologi samt annen landbasert industri. I tillegg har foreningen nå 139 personlige medlemmer og 172 studentmedlemmer.

NFEA har avviklet til sammen 30 arrangementer i 2018, fordelt på 16 konferanser, 9 kurs og 5 regionale arrangementer. I 2018 har aktiviteten vært spesielt høy, siden aktiviteter som har sin opprinnelse både i Ifea og i NFA måtte ha en plass i det nye årshjulet til NFEA. Erfaringen fra 2018 er at konferansemarkedet blir stadig mer krevende, med stadig flere konkurrenter. Dette har medført at vi har fått et dropp i deltakerantallet på de fleste aktivitetene våre på mellom 10-20 prosent. Dette påvirker selvfølgelig også lønnsomheten i foreningen.

Priser

  • NFEA Prisen for 2018 tildeles Aarbakke AS.
  • Andreas Bell Martinsen (24) ved NTNU i Trondheim vant NFEAs pris for beste masteroppgave 2018

 

AMNYTT magasin nr 4 - 2025 er publisert

Ny utgave av AMNYTT magasin

Møte nestorene Sæland og Borchsenius i videointervju. Les vårt profilintervju med Trygve Dirdal, fagleder instrumentering i Equinor. Vi skriver også om sensorer som forstår og roboter som beskytter – industrien tar nye steg mot smartere, tryggere og grønnere produksjon.

Emerson AI

Emerson utvider AI-porteføljen for tryggere og mer forutsigbar automatisering

Emerson har lansert nye AI-løsninger rettet mot industriell automatisering, med særlig vekt på driftssikkerhet og anvendbarhet i virksomhetskritiske systemer.

Pepperl+Fuchs G11

Pepperl+Fuchs lanserer nye IO-Link huber

Med bruk av IO-Link-huber er mange teknologiske begrensninger en saga blott: de tillater blandet drift av IO-Link-enheter og binære standardsensorer/aktuatorer på en og samme IO-Link-master. De nye IO-Link-hubene i G11- og G16-serien fra Pepperl+Fuchs representerer en spesielt robust og kostnadseffektiv løsning, og gir brukerne størst mulig fleksibilitet i systemplanleggingen.

Camila Medina, foto: Schneider Electric

Ny direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge

Camila Medina (33) tiltrer 1. juni som direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge. Hun kommer fra stillingen som strategileder for Norden og Baltikum i samme selskap og har tidligere erfaring fra både Statkraft og Schneider Electric.