
I stand til å utføre fullstendig sporbare selvkalibreringer uten prosessavbrudd
Banebrytende innovasjon
iTHERM TrustSens, det selvkalibrerende termometeret fra Endress+Hauser, mottar "Breakthrough Products Award for 2018". iTHERM TrustSens, verdens første selvkalibrerende termometer for hygieniske applikasjoner, har mottatt nok en anerkjennelse.
Endress+Hauser tildeles "Breakthrough Products Award for 2018". Industripublikasjonen ‘Processing’ hedrer strålende produktinnovasjoner med denne prisen. Dette er den syvende gangen dette året at TrustSens har mottatt en anerkjennelse.
iTHERM TrustSens er i stand til å utføre fullstendig sporbare selvkalibreringer uten prosessavbrudd. Denne innovative teknologien er basert på fysikkprinsippet om Curie-punktet og metoden for fastpunktskalibrering som vanligvis benyttes i laboratoriemiljøer. Dette kompakte termometeret er designet spesielt for hygieniske og aseptiske applikasjoner innen næringsmiddel- og livsvitenskapsindustriene.
“iTHERM TrustSens minimerer risikoen for uoppdagede måleavvik, forbedrer produktsikkerheten og forhindrer nedetid for systemet,” sier Keith Riley, produktleder for temperatur og trykk i Endress+Hauser USA.
Typiske kalibreringsprosedyrer krever at prosessen avbrytes og sensoren tas ut. Avhengig av applikasjon kan kalibreringer forekomme flere ganger i året, noe som krever en betydelig mengde tid, innsats og tapt produksjonstid. iTHERM TrustSens utfører automatisk en in-situ-kalibrering under hver steriliseringssyklus og eliminerer dermed risikoen for uoppdaget avdrift uten avbrudd i prosessen. Den fullstendig sporbare kalibreringen overholder retningslinjene for god produksjonspraksis.
Prisen
Prisen for Breakthrough Products, som deles ut hvert år av den amerikanske industripublikasjonen ‘Processing’, hedrer innovative teknologiløsninger i prosessindustrien som hjelper brukere med å gjøre systemene sine bedre, raskere og mer kostnadseffektive. Ni andre bedrifter ble hedret i tillegg til Endress+Hauser.
Prisen føyer seg inn i rekken av suksess for iTHERM TrustSens i Frankrike (Mesures, CFIA), Tsjekkia (Zlatý Amper), Nederland (WoTS TechAward 2018) og Tyskland (HERMES AWARD, AMA Innovationspreis).
Mer informasjon om iTHERM TrustSens er tilgjengelig i video på YouTube
Ny clamp-on-teknologi gir inline-lignende temperaturmåling
Endress+Hauser har lansert iTHERM SurfaceLine TM611, et nytt temperaturmålingssystem som kombinerer fordelene ved kontaktfri installasjon med målenøyaktighet og responstid som nærmer seg tradisjonell inline-teknologi.
SMART industri 2025: Et nøkternt innblikk i norsk industris teknologiske utvikling
NOVA Spektrum i Lillestrøm var i perioden 6.–8. mai vertskap for SMART industri 2025, en fagmesse med tydelig fokus på teknologi, automatisering og fremtidens industrielle løsninger. Arrangementet samlet aktører fra hele verdikjeden – fra utstyrleverandører og teknologiselskaper til produksjonsbedrifter og utdanningsmiljøer.
Målet med messen var å vise status for og retningen på industriell utvikling i Norge. Det ble gjort gjennom en kombinasjon av demonstrasjoner, foredrag og utstillerstands med fokus på blant annet maskinering, additiv produksjon, digitalisering og energieffektivisering.
Alfred Nesset Automasjon sertifisert som Beckhoff Solution Provider
Alfred Nesset Automasjon AS har blitt sertifisert som Beckhoff Solution Provider og tilføres dermed et nytt teknologisk kompetanseledd i Beckhoffs norske partnernettverk. Denne sertifiseringen underbygger selskapets kompetanse innen industriautomasjon og integrerte automasjonsløsninger.
Lunner kommune tar i bruk KI for smartere avløpsrensing
Lunner kommune tester ny teknologi ved Harestua og Volla renseanlegg. Ved hjelp av kunstig intelligens skal avløpsvann renses med mindre kjemikaler, samtidig som driften effektiviseres og kostnader kuttes.