
Måleren er spesielt aktuell for landbaserte oppdrettsanlegg
AxFlow satser på Akvakultur med H2S-måleren fra Sulfilogger
AxFlow holder til på Lysaker utenfor Oslo og leverer pumper, instrumentering, ventiler og service til blant annet VA-, Industri- og Offshore-markedet. Nå satser de stort på Akvakultur og tilbyr en bred portefølje av pumper, ventiler og ulike måleinstrumenter.
Som et viktig produkt i porteføljen introduserer AxFlow H2S-måleren Sulfilogger, som med god nøyaktighet kan måle den giftige H2S-gassen både i luft og i vann. Måleren er spesielt aktuell for landbaserte oppdrettsanlegg hvor fiskehelse aldri har vært mer dagsaktuelt som i disse dager.
Ny prosjektleder for Akvakultur
AxFlow introduserte Sulfilogger på AquaNor i september med stor suksess og har opplevd mye respons fra markedet etter denne messen. I tillegg til ekspertisen bedriften allerede har innen måleinstrumenter, valgte AxFlow å styrke staben med å engasjere Maria Wathne som prosjektleder for Akvakultur. På tross av sin unge alder, har Wathne lang erfaring i bransjen samt at hun har erfaring med H2S-måleren Sulfilogger fra tidligere prosjekter.
- Vi har allerede levert pumper, ventiler og instrumentering til flere industrier innen Akvakultur, men ønsket nå å gjøre oss enda mer synlig for mulige kunder og samarbeidspartnere. AxFlow er kjent for sine måleinstrumenter og spesifikk H2S-måling er et naturlig tilskudd til produktmiksen vår. Vår ekspertise er vårt konkurransefortrinn, så vi er svært fornøyde med å få Maria Wathne som allerede har kompetanse og erfaring med Sulfilogger i oppdrettsanlegg med på laget, sier avdelingsleder Stig Skarstein.
- Jeg er begeistret over å kunne arbeide med AxFlows produktportefølje og Sulfilogger mot Akvakultur. Jeg har arbeidet med Sulfilogger over lengre tid og vet hvor viktig kontinuerlige og pålitelige målinger er. Sammen med AxFlow kan vi nå tilby næringen kunnskap og en bred portefølje av måleinstrumenter. Jeg gleder meg til reisen videre, sier Maria Wathne.
Måling av Hydrogensulfid
Fiskehelse og laksedødelighet er dagsaktuelle temaer og på et av oppdrettskonferansene i høst kom H2S opp som årsak nummer tre til fiskedødelighet i landbaserte anlegg. Systematisk og nøyaktig måling anses som viktige faktorer for å kunne igangsette rette tiltak i god til før fiskedødelighet inntreffer. Sulfilogger er en av få loggere som har muligheten til å måle H2S i vann. Les mer om Sulfilogger på www.axflow.no.
AMNYTT nr. 2 – 2026 er ute nå
Hvordan skaper norsk industri global konkurransekraft gjennom automatisering? I denne utgaven møter du blant annet Vistin Pharma, som produserer for et verdensmarked med høy effektivitet og avansert teknologi. Vi ser også på hvordan damp kan redde jord fra deponi, hva som skal til for å gjøre industridata til «digitalt gull», og om Europa kan utvikle kunstig intelligens vi faktisk forstår.
Kunstig intelligens gir bedre prosjektering av bygg og anlegg
Bygg blir mer komplekse, det gir flere utfordringer i byggeprosessen. Nå kan byggherrer og entreprenører ta kunstig intelligens (KI) direkte inn i prosjekteringsprosessen.
for optimalisere prosjektering og. Consiglis prosjekteringsverktøy kartlegger risiko i anbudsdokumenter og FDV-dokumentasjon, holder oversikt over kravspesifikasjon og koordinerer tekniske fag som involveres i byggeprosjektet.
– KI gjør at prosjekteringen blir bedre og mer effektiv, noe som gir en bedre byggeprosess. Da blir også byggene bedre, sier Kristin Svånå Piene i Consigli.
Hurra for den lille (trykk)forskjellen
Mengdemålingens arbeidshest
Andre del av AMNYTTs Flowskole setter søkelyset på en skikkelig klassiker innen mengdemåling, nemlig differansetrykk.
Med en fartstid på over hundre år, danner teknologien basis for en rekke varianter kjent som måleblende, pitotmåler, venturirør, wedge-element og kone-måler.
Kunstig intelligens kan gjøre industrien sikrere og mer effektiv
Drømmen om færre falske alarmer, tryggere og mer effektiv drift av industrielle anlegg rykker stadig nærmere, godt hjulpet av kunstig intelligens (KI). Vi tar pulsen på hvordan teknologien kan forbedre alarmsystemene i industrielle styringssystemer.











