
Tidligere kunne vi miste kommunikasjonen i kraftig regnvær eller sludd
Aviat CTR - Verdens første Ruter-radiolinje
Moderne radiolinjeprodukter har de siste årene tatt i bruk adaptiv koding og modulasjon (ACM), noe som gjør at radiolinjen automatisk endrer modulasjonstype når værforholdene blir dårlige.
Goodtech Products har representert Aviat Networks i det norske markedet siden 2009 og levert den velprøvde Eclipse-serien til kraftforsynings- og bredbåndskunder. Med den nye CTR-serien vil vi tilby våre kunder verdens første ruter-radiolinje. Både Eclipse- og CTR-serien overvåkes med ProVision som gir ende-til-ende konfigurasjon over både fiber og radio.
Tidligere kunne vi miste kommunikasjonen i kraftig regnvær eller sludd, men ACM gjør at vi bare reduserer kapasiteten over radiolinjen. Dette skjer i mange tilfeller uten at brukerne merker endringene, men på forbindelser som er maksimalt utnyttet vil radiolinjen prioritere IP-trafikk med høyest prioritet og forkaste trafikk som har lavere prioritet.
Mange bruker rutere for å styre trafikken over radio- og fibernettverket sitt. Når kapasiteten på radioforbindelsen varierer pga. ACM og dårlig vær, vil ikke ruterne klare å detektere hva som skjer med radiolinjeforbindelsen og vi får pakketap. Derfor har Aviat Networks nå utviklet verdens første høykapasitets radiolinjeserie som har avansert ruterfunksjonalitet med funksjoner som sørger for at ruternettet skjønner hva som skjer med radiolinjeforbindelsen i dårlig vær og kan rerute trafikken uten pakketap.
Det kjøres nå kompatibilitetstester med alle de store ruterprodusentene og løsningene skalerer helt fra kantrutere til kjernerutere. Utførelsen på innendørsenheten er tilpasset det miljøet en kan forvente fra plasseringen; kantruterne er vifteløse med 1 eller 2 radioretninger, mens kjerneruterne er laget for 19" skapbredde, modulære og med mange radioretninger og ethernettporter.
Radiolinjeteknologien har de siste årene hatt en kraftig prisreduksjon samtidig som det pågår en formidabel produktutvikling. Dette gjør at radiolinjer igjen har blitt en viktig transmisjonsbærer for bl.a. mobiloperatører, bredbåndsaktører og kraftforsyningsbransjen. Aviat Networks er en børsnotert amerikansk, rendyrket radiolinjeprodusent. Aviat har ledet an i produktutviklingen de siste 20 årene under forskjellige merkenavn som Digital Microwave Corporation, Stratex Networks og Harris Stratex Networks, men tok navnet Aviat Networks i januar 2010.
Om Goodtech Products
Goodtech Products AS er en ledende produktleverandør og representerer verdensledende produsenter innenfor fagområdene instrumentering, industriell kommunikasjon og automatisering. I markedet er Goodtech Products blant annet kjent for varemerker som Rockwell Automation (Allen-Bradley), ProSoft, eWon, Loop Telecom og Cerlic. Goodtech Products er et heleid datterselskap av det børsnoterte teknologi-konsernet Goodtech ASA (OSE:GOD).
Ytterligere informasjon se: www.googtech.no eller http://www.goodtech.no/no/losninger/automatisering
Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn
Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft
Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.
Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft
Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.
Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling
På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.
4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe
Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.











