
Maleriene skal beskyttes maksimalt ved en eventuell brann
Automatisk beskyttelse av nasjonalt klenodium
Noen av landets største kunstskatter finnes i Aulaen til Universitets i Oslo. Her har Edvard Munch malt 11 store malerier. Da Aulaen skulle renoveres ble også byggautomatiseringsanlegget oppgradert.
Byggautomatiseringssystemene har vært gjennom en omfattende oppgradering. Driftsleder Stein Erik Andreassen har orientert AMNYTT om det omfattende restaurerings og oppgraderingsprosjektet som er gjennomført. Det er ikke enkelt å gjøre endringer i de tekniske installasjoner i bygg som er over 100 år. Bygningsmassen er ikke tilpasset kravene som stiles til installasjon av dagens tekniske systemer. Alle inngrep må avklares med Riksantikvaren. Ved siste restaurering av bygningene, som var ganske omfattende, ble det også utført oppgradering av de tekniske installasjoner. Mye av oppmerksomheten ble rettet mot sikring av Munchs malerier. Et viktig krav ved design av teknisk løsning og fastsettelse av driftsrutiner, var at maleriene skal beskyttes maksimalt ved en eventuell brann. Vider skal også inneklimaet styres slik at det oppnås best mulig forhold for bevaring av maleriene. Det er Statsbygg som hadde prosjektansvaret. De har lang erfaring med slike prosjekter og samarbeidet godt med Riksantikvaren.
Endress+Hauser styrker laget med ny salgsingeniør
Endress+Hauser Norge fortsetter å satse på vekst og kompetanse, og har nylig ansatt Rune Dalby som ny salgsingeniør. Han startet i stillingen 1. september 2025 og har sin base ved selskapets hovedkontor på Tranby.
Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling
Kompakte, energieffektive og pålitelige – nå med utvidet spenningsområde
Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen
Profilen – Trygve Dirdal, fagleder instrumentering, Equinor
Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.
Ny salgssjef for fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs
Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.