ISA 3 industrie40_appikation crop

Utviklingen går nå videre fra trådløs overføring fra instrumenter

Automatiseringsverden blir helt trådløs

Trådløs standard for instrumentering ble lansert i 2004 og ferdigstillet i 2007. WirelessHART etablerte en egen organisasjon for utvikling av standarden. Da denne standarden ble offentlig tilbød styret i organisasjon som hadde utviklet standarden at International Society of America (ISA) fri tilgang standarden.

ISA har siden utviklet en noe mer omfattende standard, ISA 100.

Trådløst kontrollsystem
WirelessHART var starten på en rivende utvikling. Det antas at det nå er installert mer enn 40 millioner HART instrumenter på verdensbasis.Utviklingen går nå videre fra trådløs overføring fra instrumenter til å omfatte hele kontrollsystemet. ExxonMobil driver utviklingen videre. I 2016 lanserte de et prosjekt for fullstendig trådløst kontrollsystem, med målsetting å ha et funksjonsdyktig anlegg i drift i 2021. En krevende målsetting, men det ser ut til at målet kan nås.

Les hele artikkelen her.

Glad lederkvartett på KROHNE Altometer viser fram eksempler på innovativ måleteknikk, fra venstre: Leon de Borgie, Martijn Panis, Lars Lemke og Dominique Basson.

Våtkalibrerer alle mengdemålere for beste målenøyaktighet

Brandstory

KROHNE Altometer produserer et sekssifret antall avanserte mengdemålere årlig, hver eneste blir våtkalibrert for best mulig nøyaktighet.

Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft

Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft

Etter at Grans Bryggeri startet med strukturert kalibrering av prosessinstrumenter og overgang til mer tilstandsbasert vedlikehold av prosessutstyret, har leveringsgraden økt fra 92 til 98 prosent i produksjonen.

AMNYTT magasin nr 5 - 2026

Ny utgave av AMNYTT: Fra gode målinger til intelligent industri

Den nye utgaven av AMNYTT Magasin tar leserne med inn i norsk prosessindustri – fra instrumentering og prosesstyring til smart vedlikehold, digitale tvillinger, KI og avansert robotikk. Vi besøker blant annet Yara Porsgrunn, Borregaard og Glencore Nikkelverk.

Helautomatisert salatproduksjon

Helautomatisert salatproduksjon

For å brødfø en voksende befolkning må matproduksjonen globalt øke dramatisk – samtidig må miljøpåvirkningen fra jordbruket reduseres. Tørke i Spania gir mindre tilgang på salat for norske aktører og tørke, oversvømmelse og andre klimarelaterte hendelser vil skje hyppigere i årene som kommer. Avisomos helautomatiserte system for vertikal dyrking løser flere av landbrukets største utfordringer.

– Vi bygger det som blir norges første helautomatiserte plantefabrikk, der hele prosessen fra frøet blir sådd til produktet forlater fabrikken foregår ved hjelp av roboter, sier Morten Dahl, CTO i Avisomo.