ISA 3 industrie40_appikation crop

Utviklingen går nå videre fra trådløs overføring fra instrumenter

Automatiseringsverden blir helt trådløs

Trådløs standard for instrumentering ble lansert i 2004 og ferdigstillet i 2007. WirelessHART etablerte en egen organisasjon for utvikling av standarden. Da denne standarden ble offentlig tilbød styret i organisasjon som hadde utviklet standarden at International Society of America (ISA) fri tilgang standarden.

ISA har siden utviklet en noe mer omfattende standard, ISA 100.

Trådløst kontrollsystem
WirelessHART var starten på en rivende utvikling. Det antas at det nå er installert mer enn 40 millioner HART instrumenter på verdensbasis.Utviklingen går nå videre fra trådløs overføring fra instrumenter til å omfatte hele kontrollsystemet. ExxonMobil driver utviklingen videre. I 2016 lanserte de et prosjekt for fullstendig trådløst kontrollsystem, med målsetting å ha et funksjonsdyktig anlegg i drift i 2021. En krevende målsetting, men det ser ut til at målet kan nås.

Les hele artikkelen her.

Rent mel i posen, og masse annet snadder

Rent mel i posen, og masse annet snadder

Norgesmøllene kjører hardt på norske råvarer, overskuddet tilbake til norske bønder for videreutvikling av norsk landbruk og høy automatiseringsgrad. Og anlegget i Skien er ekstra foroverlent med kontinuerlig vekst og lansering av nye ferdigprodukter nærmest på løpende bånd. Et av resultatene er en økning i arbeidsstokken på 50 prosent det siste tiåret.

Brevik CCS

Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering

Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.

Jakten på ny teknologi gir topplassering i VA

Jakten på ny teknologi gir topplassering i VA

Aurskog-Høland kommune er blant landets mest fremoverlente på teknologi. Det gir innbyggerne god verdi for de kommunale avgiftene, noe topplasseringer i barometeret for bærekraftige vann- og avløpstjenester stadig bekrefter.

Robot skal gjøre smelteverk mer effektive og bærekraftige

Robot skal gjøre smelteverk mer effektive og bærekraftige

På smelteverk strømmer flytende metall fra store smelteovner. Det manuelle arbeidet har vært svært krevende, og forbundet med risiko for de de som jobber der. TappingMate er en robot som tar mennesket ut av tappesonen.

– Det er et tøft miljø, vi har holdt på i fem år med å utvikle løsninger for smelteverk og tapping av metall. Med maskinsyn, sensorikk og automatisering vil roboten skape en bedre arbeidshverdag for ansatte, redusere utslipp og gjøre industrien mer lønnsom, sier Bjørn Audun Risøy, leder for innovasjon og utvikling i Momek, og daglig leder i Momek TappingMate AS.