
Håper vi å kunne skape mer effektive vedlikeholdsprosesser
Automatiserer store deler av vedlikeholdsjobben
Powel har utviklet en programvareløsning som sanntidsovervåker strømnettet og gjør det mulig å automatisere store deler av vedlikeholdsjobben til nettselskapene. Powel Sensor Connect samler og behandler ulike datakilder i strømnettet innenfor en og samme plattform. Dette gir nettselskapene innsikt i den faktiske tilstanden i strømnettet, helt ned på komponentnivå.
- Sensor Connect gir nettselskapene mulighet til å utnytte ressursene mer effektiv og gjennomføre vedlikehold der det trengs mest, sier Sjur Messel Nafstad, produktansvarlig i Powel.
Sensorer registrerer feil og mangler
Sensorer registrerer feil og mangler på strømnettet, og datainnsamlingen er kontinuerlig og i sanntid. For at nettselskapene skal kunne benytte seg av dataene, må de organiseres og kategoriseres. Dette gjøres med Powel Sensor Connect.
- Løsningen gjør det mulig å automatisere mye av den jobben som før måtte gjøres ved hjelp av befaringer, sier Nafstad.
Sensor Connect sørger for at informasjonen kommer inn i fagsystemet til nettselskapet på en fornuftig måte. Det vil si at informasjonen blir analysert, slik at brukerne klarer å skille mellom kritiske feil og små feil.
- Vi har gjennom vårt pilotprosjekt med Powel erfart at det er fullt mulig å gå fra tradisjonell årlig nettstasjonsinspeksjon, til å se hva moderne teknologi for å digitalisere vedlikeholdsprosesser kan gjøre. I prosjektet overvåker vi flere av våre nettstasjoner med sensorer og med data fra disse håper vi å kunne skape mer effektive vedlikeholdsprosesser på sikt, sier Harald Martin Andreassen, direktør i Nordlandsnett.
Fra befaringer til digital overvåkning
Nordlandsnett har rundt 1700 nettstasjoner som alle går gjennom en standard årlig inspeksjon. En fullskala automatisering av nettstasjonsinspeksjonene ved bruk av moderne teknologi innebærer at man kontinuerlig kan vurdere tilstand og prioritere nettstasjonene ved hjelp av dataanalyse. Dette gjør at nettselskapet bruker mindre tid på befaringer, som igjen betyr store økonomiske besparelser.
- Vi er veldig godt fornøyd med pilotprosjektet, hvor vi benyttet Powel Sensor Connect. Nordlandsnett jobber videre med å skalere opp antallet nettstasjoner med automatisk overvåkning basert på erfaringene fra testprosjektet med Powel. I denne fasen er valg av systemløsning sentralt, sier Andreassen.
Ny clamp-on-teknologi gir inline-lignende temperaturmåling
Endress+Hauser har lansert iTHERM SurfaceLine TM611, et nytt temperaturmålingssystem som kombinerer fordelene ved kontaktfri installasjon med målenøyaktighet og responstid som nærmer seg tradisjonell inline-teknologi.
SMART industri 2025: Et nøkternt innblikk i norsk industris teknologiske utvikling
NOVA Spektrum i Lillestrøm var i perioden 6.–8. mai vertskap for SMART industri 2025, en fagmesse med tydelig fokus på teknologi, automatisering og fremtidens industrielle løsninger. Arrangementet samlet aktører fra hele verdikjeden – fra utstyrleverandører og teknologiselskaper til produksjonsbedrifter og utdanningsmiljøer.
Målet med messen var å vise status for og retningen på industriell utvikling i Norge. Det ble gjort gjennom en kombinasjon av demonstrasjoner, foredrag og utstillerstands med fokus på blant annet maskinering, additiv produksjon, digitalisering og energieffektivisering.
Alfred Nesset Automasjon sertifisert som Beckhoff Solution Provider
Alfred Nesset Automasjon AS har blitt sertifisert som Beckhoff Solution Provider og tilføres dermed et nytt teknologisk kompetanseledd i Beckhoffs norske partnernettverk. Denne sertifiseringen underbygger selskapets kompetanse innen industriautomasjon og integrerte automasjonsløsninger.
Lunner kommune tar i bruk KI for smartere avløpsrensing
Lunner kommune tester ny teknologi ved Harestua og Volla renseanlegg. Ved hjelp av kunstig intelligens skal avløpsvann renses med mindre kjemikaler, samtidig som driften effektiviseres og kostnader kuttes.