Autic navigate crop

Utvider innen industriell kommunikasjon

Autic har tegnet distributøravtale med NavigateWorx

For å styrke vår leveringsevne i et stadig voksende Internet of Thing (IoT) marked har vi tegnet distributøravtale med NavigateWorx for distribusjon av deres routere i Norge.

Routerserien NR500, består av industrielle VPN routere med følgende egenskaper: 

  • Industriell hardware design, med industrielle komponenter
  • 3G/4G nett
  • 2 eller 4 Ethernetporter, 1 RS 232 & 1 RS485
  • WiFi som opsjon
  • 2 DI og 2DO
  • Dual SIM
  • Temp. område: -40 til 75°C
  • Spenningstilførsel 9 til 48 VDC
  • Flere ulike VPN støttes

Om Autic System AS

Autic System AS ble stiftet i 1994, og er en ledende leverandør av produkter og programvare for automatisering og industriell IT. Selskapet leverer systemer for Marine, Offshore, Industri og infrastruktur.  Hovedområder av produkter er CitectSCADA, Exor HMI, Sixnet styringssystemer og industriell kommunikasjon.

Selskapets kvaliteter er kompetente medarbeidere med mange års erfaring fra ulike områder, effektiv og profesjonell supportavdeling, en rekke høyt kvalifiserte partnere for systemleveranser, samt at de tilbyr grunnleggende og avanserte kurs på jevnlig basis.

For mer informasjon, se våre hjemmesider www.autic.no

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft

Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.

Politisk debatt under Norsk Industri årskonferanse 2026

Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling

På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.