AMNYTT nr 6 crop

AMNYTT Magazine nr. 6 2016 er distribuert

Aktuelle temaer: Et blikk, et tastetrykk, det er alt operatørene trenger - Økt konkurransekraft med moderne DCS - Online analyse-trender og framtid innen prosess optimalisering.

Smakebiter fra innholdet i nr. 6.

  • Et blikk – et tastetrykk. Det er alt operatørene hos Hennig Olsen Is trenger for å finne ut hvilke operasjoner de de skal utføre. Ny produksjonsledelse- og planleggingssystem gjør det mulig. Forutsetningen for dette er et brukergrensesnitt som fungerer godt. Videre må det være et godt gjennomtenkt samspill mellom kontrollsystem, MES og ERP installasjoner. Og sist men ikke minst, gode operatører som har vært delaktig i utviklingen av løsningene. Wonderware ble løsningen.
  • Norsk prosessindustri har mange utfordringer. Kamp om markedsandeler, stadig strengere regulatoriske krav og global konkurranse er noen av dem. Men hvordan kan vi finne nye måter å øke produktiviteten og redusere kostnader på, samtidig som kontrollsystem strategien er den samme som den har vært i flere tiår.
  • Spørsmålene er mange når beslektede programvare ved oppkjøp blir del av en svært omfattende produktportefølje. HMI (Human Machine Interface) programmene Citect og InTouch er et svært godt eksempel på at bransjen stiller en rekke spørsmål om fremtiden til svært kjente merkenavn, som følge av oppkjøp. Nå har sjefsarkitekten for Citect vært i Norge og presentert utviklingsplanene.

Her kan du lese hele Magazinet.

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.