
Det var et faglig og samfunnsmessig interessant besøk
AMNYTT Magazine nr. 03 2014 er her
Fra lederen:
Til etterfølgelse
I denne utgaven har vi blant annet besøkt Tines anlegg på Kalbakken i Oslo. Det var et faglig og samfunnsmessig interessant besøk. Uten å gå inn i en politisk diskusjon er det ingen tvil om at rammebetingelsene for norsk landbruk og matproduksjon kan få endrede rammebetingelser i fremtiden. Både norske myndigheter og WTO (World Trade Organization) er opptatt av støtteordninger og tollsatser.
Tine er en sentral aktør i norsk næringsmiddelindustri og derved vesentlig partner for mange bønder. Det interessante er å se på hvorledes morgendagens utfordringer møtes. Ledelsen har konkludert med at både effektiviteten og fortjenestemarginen må økes. En slik konklusjon er ikke uvanlig for konsernledelser. Beslutningen om hvorledes disse målene skal nåes er derimot noe uvanlig. Ingen manskapsreduksjon er vedtatt. Effektivitet og økt inntjening skal oppnås ved en rekke tiltak som innebærer nye rutiner og arbeidsoperasjoner. Både produksjonsutstyret og arbeidsstokken skal yte mer.
Emerson utvider AI-porteføljen for tryggere og mer forutsigbar automatisering
Emerson har lansert nye AI-løsninger rettet mot industriell automatisering, med særlig vekt på driftssikkerhet og anvendbarhet i virksomhetskritiske systemer.
Pepperl+Fuchs lanserer nye IO-Link huber
Med bruk av IO-Link-huber er mange teknologiske begrensninger en saga blott: de tillater blandet drift av IO-Link-enheter og binære standardsensorer/aktuatorer på en og samme IO-Link-master. De nye IO-Link-hubene i G11- og G16-serien fra Pepperl+Fuchs representerer en spesielt robust og kostnadseffektiv løsning, og gir brukerne størst mulig fleksibilitet i systemplanleggingen.
Ny direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge
Camila Medina (33) tiltrer 1. juni som direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge. Hun kommer fra stillingen som strategileder for Norden og Baltikum i samme selskap og har tidligere erfaring fra både Statkraft og Schneider Electric.
AxFlow AS overtar distribusjonen av Richter Process Pumps & Valves i Norge
AxFlow AS styrker sin satsing på industrielle væskehåndteringssystemer ved å bli ny norsk distributør av de tyske kvalitetsproduktene fra Richter Process Pumps & Valves.