Forside AMNYTT nr

Det var et faglig og samfunnsmessig interessant besøk

AMNYTT Magazine nr. 03 2014 er her

Fra lederen:

Til etterfølgelse

I denne utgaven har vi blant annet besøkt Tines anlegg på Kalbakken i Oslo. Det var et faglig og samfunnsmessig interessant besøk. Uten å gå inn i en politisk diskusjon er det ingen tvil om at rammebetingelsene for norsk landbruk og matproduksjon kan få endrede rammebetingelser i fremtiden. Både norske myndigheter og WTO (World Trade Organization) er opptatt av støtteordninger og tollsatser.

Tine er en sentral aktør i norsk næringsmiddelindustri og derved vesentlig partner for mange bønder. Det interessante er å se på hvorledes morgendagens utfordringer møtes. Ledelsen har konkludert med at både effektiviteten og fortjenestemarginen må økes. En slik konklusjon er ikke uvanlig for konsernledelser. Beslutningen om hvorledes disse målene skal nåes er derimot noe uvanlig. Ingen manskapsreduksjon er vedtatt. Effektivitet og økt inntjening skal oppnås ved en rekke tiltak som innebærer nye rutiner og arbeidsoperasjoner. Både produksjonsutstyret og arbeidsstokken skal yte mer.

LES MER

 

Emerson AI

Emerson utvider AI-porteføljen for tryggere og mer forutsigbar automatisering

Emerson har lansert nye AI-løsninger rettet mot industriell automatisering, med særlig vekt på driftssikkerhet og anvendbarhet i virksomhetskritiske systemer.

Pepperl+Fuchs G11

Pepperl+Fuchs lanserer nye IO-Link huber

Med bruk av IO-Link-huber er mange teknologiske begrensninger en saga blott: de tillater blandet drift av IO-Link-enheter og binære standardsensorer/aktuatorer på en og samme IO-Link-master. De nye IO-Link-hubene i G11- og G16-serien fra Pepperl+Fuchs representerer en spesielt robust og kostnadseffektiv løsning, og gir brukerne størst mulig fleksibilitet i systemplanleggingen.

Camila Medina, foto: Schneider Electric

Ny direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge

Camila Medina (33) tiltrer 1. juni som direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge. Hun kommer fra stillingen som strategileder for Norden og Baltikum i samme selskap og har tidligere erfaring fra både Statkraft og Schneider Electric.

Jarle, Ådne og Bjørn-åge. Foto: AxFlow

AxFlow AS overtar distribusjonen av Richter Process Pumps & Valves i Norge

AxFlow AS styrker sin satsing på industrielle væskehåndteringssystemer ved å bli ny norsk distributør av de tyske kvalitetsproduktene fra Richter Process Pumps & Valves.