
AMNYTT 07 2021 er distribuert
Skal vi evne å utnytte mulighetene som finnes i digitaliseringen og få til en vellykket grønn omstilling i industrien, må det mer en fagre ord til for å lykkes. Intensjonene er gode, og regjeringen har mulighet til å hente erfaring fra næringslivet. Erfaring som bør sikre nødvendig informasjon om hvor skoen trykker og hva som bør gjøres
Oppmerksomheten er i det siste året økt mye når det gjelder FNs bærekraftsmål. I fler og fler firmapresentasjoner blir en eller flere av de 17 målsettingen tatt med. Men så langt er det få selskaper som virkelig kan vise til helt konkrete tiltak som er gjennomført. Det gjelder fra komponentprodusenter til sluttbrukere. Men det er en positiv utvikling. Grunnlaget for en god utvikling er kompetanse.
Samlokalisert med Katapulten i Bygning 5 i Raufoss Industripark finner vi Læringsfabrikken. Avansert teknologi, 1500 kvadratmeter med utstyr for over 110 millioner kroner danner grunnen. En møteplass for bedrifter, fagfolk, fagskolestudenter, lærlinger, elever og ungdomsskoleelever. – Det fine er at vi med dette har mange ulike brukergrupper på utstyret.
Dette er to av sakene vi presenterer i AMNYTT 07 2021.
Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes
Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs.
Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi
Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.
NEK 439:2024 – Endringer i tavleforskriften
2024-utgaven av NEK 439-serien inneholder ikke vesentlige materielle endringer som medfører omfattende praksisendringer for planlegging og utførelse av el-tavler. Det er imidlertid noen nyheter og presiseringer som bransjen bør merke seg.
Mediets egenskaper og strømning
Mesterlig mengdemåling starter med det grunnleggende
Den britiske fysikeren Lord Kelvin hadde skjønt det: Du kan ikke styre det du ikke kan måle.
Første del av AMNYTTs Flowskole starter med det essensielle for riktig valg av måleprinsipp: Mediets egenskaper og strømningsprofil.











