
AMNYTT 07 2021 er distribuert
Skal vi evne å utnytte mulighetene som finnes i digitaliseringen og få til en vellykket grønn omstilling i industrien, må det mer en fagre ord til for å lykkes. Intensjonene er gode, og regjeringen har mulighet til å hente erfaring fra næringslivet. Erfaring som bør sikre nødvendig informasjon om hvor skoen trykker og hva som bør gjøres
Oppmerksomheten er i det siste året økt mye når det gjelder FNs bærekraftsmål. I fler og fler firmapresentasjoner blir en eller flere av de 17 målsettingen tatt med. Men så langt er det få selskaper som virkelig kan vise til helt konkrete tiltak som er gjennomført. Det gjelder fra komponentprodusenter til sluttbrukere. Men det er en positiv utvikling. Grunnlaget for en god utvikling er kompetanse.
Samlokalisert med Katapulten i Bygning 5 i Raufoss Industripark finner vi Læringsfabrikken. Avansert teknologi, 1500 kvadratmeter med utstyr for over 110 millioner kroner danner grunnen. En møteplass for bedrifter, fagfolk, fagskolestudenter, lærlinger, elever og ungdomsskoleelever. – Det fine er at vi med dette har mange ulike brukergrupper på utstyret.
Dette er to av sakene vi presenterer i AMNYTT 07 2021.
KROHNE styrker satsingen på landbasert industri
KROHNE har ansatt Ola Christensen Braathe. Han arbeider som salgsingeniør innen prosessinstrumentering og analyse for landbasert industri. Braathe kommer fra stillingen som automatiker hos Stabburet i Fredrikstad. Der startet han i 2017 og har blant annet jobbet med drift, vedlikehold og programmering av maskiner og produksjonslinjer for næringsmidler.
EtherCAT oppfyller CRA-kravene
EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.
Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering
Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.
Nye sensorteknologier redder rørene
Trådløse fuktighetssensorer øker muligheten for avdekking av korrosjon i rør under isolasjon.
Hybridsensor med mikrofoner og kamera oppdager gasslekkasjer fra rør med stor nøyaktighet.
Og ny temperaturmåleteknologi leverer varene uten fysiske inngrep i rør.











